YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP petrolden pay almak için...
Kürt illerinde çıkartılan petrolden yerel yönetimlere pay isteyen HDP bu konuda somut adımlar atmaya başladı. Ayla Akat Ata, kanun teklifi verdi...
HDP petrolden pay almak için...
03 Temmuz 2014 / 10:30 Güncelleme: 03 Temmuz 2014 / 10:34

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak’ın açıklamalarından sonra HDP bu konuda somut adımlar da atmaya başladı. HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata bölgede çıkarılan petrolden yerel yönetimlere de pay verilmesine ilişkin Meclis’e kanun teklifi sundu.

İşaret fişeğini Kışanak yakmıştı

HDP Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak, belediye başkanı seçildikten sonra bölgede çıkarılan petrolden il belediyelerine pay verilmesi gerektiğini söylemişti. Yerel seçimlerin hemen ardından Kışanak’ın yaptığı bu açıklamalar tartışmalara neden olmuştu.

Benzer bir ikinci adım ise bugün HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’dan geldi. Ayla Akat Ata, dün Meclis’e verdiği kanun teklifiyle, bölge illerinde çıkarılan petrolden o illerin yerel yönetimlerinin de pay almasını talep etti.

Batman'ın petrolü Batmanlı'ya

Kanun teklifinin gerekçe bölümünde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın küçültüldüğüne dikkat çeken Ata, Türkiye’deki petrol ihtiyacının beşte birinin Batman’dan sağlandığını belirtti ve Batman’da çıkarılan petrolden il yönetimine de pay verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Aka'nın kanun teklifinden verilecek olan pay ise dikkat çekti. Ata, petrolün üretildiği yerdeki yerel yönetime, gelirin yarısının verilmesini kanun teklifinde talep etti.

Etiketler: ,
haraç
 // s
aynısını van ve diğer illerde esnaftan zarflarla haraç topluyorlar....
03 Temmuz 2014 Perşembe 12:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler