YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP Parti Meclisi Sonuç Bildirgesi yayımladı
HDP Parti Meclisi Sonuç Bildirgesi yayımladı
08 Aralık 2014 17:08
HDP Parti Meclisi sonuç bildirgesinde, "Meclis’te CHP de dahil muhalefet güçlerinin sürece katılımını sağlamak büyük önem taşıyor. Çünkü Kürt sorununun siyasal çözümü, Türkiye’nin bütününe şamil köklü ve radikal bir demokratikleşmeyi gerektiriyor" değerle

Dün yapılan HDP Parti Meclisi toplantısına ilişkin sonuç bildirgesi açıklandı. Türkiye'deki seçim sisteminin temsilde adaleti engelleyen bir yapıya sahip olduğu ileri sürülen bildirgede, "Demokratik bir seçim için atılması gereken asgari adım, yüzde 10 barajının bu şekliyle sürmemesi ve Hazine yardımındaki eşitsizliğin giderilmesidir. Bu doğrultuda toplumsal muhalefetin, demokrasi ve barış güçlerinin birlikte davranacağı bir zemin ve talepler bütünü, demokratikleşme mücadelesinin de bir parçası olması nedeniyle partimiz tarafından koşulsuz desteklenecektir" ifadesi kullanıldı.

"Bugün artık gerekli müzakere mekanizmaları ve yasal altyapı oluşturulmaksızın, çözüm süreci ilerletilemez" iddiasına yer verilen bildirgede, AK Parti ve devlete yönelik, çözüm sürecini Türkiye’nin genelini kapsayan bir demokratikleşme eşliğinde ilerletmeye sevk edecek toplumsal baskı yaratmanın zorunlu olduğu savunuldu.

Güvenlik Paketi ile Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararlarına ilişkin eleştirilere de yer verilen bildirgede, şu görüşler yer aldı:

"Meclis’te sayısı itibariyle Anamuhalefet durumunda olan CHP de dahil olmak üzere muhalefet güçlerinin sürece katılımını sağlamak büyük önem taşıyor. Çünkü Kürt sorununun siyasal çözümü, Türkiye’nin bütününe şamil köklü ve radikal bir demokratikleşmeyi gerektiriyor. Bizlerin demokratik cumhuriyeti, demokratik özerkliği, ortak vatan ve demokratik ulusu birlikte zikretmemiz; 'Yeni Yaşam' çağrımızda demokratikleşme ve eşitlikle, barış ve çözüm arasında olmazsa olmaz bir bağ kurmamızın nedeni tam da budur."

HDP bildirgesinde,  "kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesi, Alevilerin inanç ve kültürleri üzerindeki baskıya son verilmesi, Hakikatlerin Araştırılması ve Adaletin Sağlanması Komisyonu'nun oluşumu" konularının da büyük önem taşıdığı vurgulandı.

 

AA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler