YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP, o ülkede temsilcilik açacak
HDP, o ülkede temsilcilik açacak
21 Aralık 2015 11:00
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çarşamba günü Moskova’ya giderek HDP temsilciliğini açacağını ve Rusya Dişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini açıkladı.

Diyarbakır’da Özgür Gün TV’ye konuşan Demirtaş, başta Güneydoğu’daki çatışmalar olmak üzere Gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Demirtaş Moskova ziyaretiyle ilgili şunları söyledi:

“Rusya ile yaşanan kriz neredeyse savaş ortamına geldi. Ticaret yapan, ihracat yapan, okuyan Türkiye pasaportu olan yüz binlerce insanımız mağdur oluyor. Biz etkiliyiz, gücümüzü kullanmak istiyoruz. Çarşamba günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğiz. Sorun yaşayan insanlara yardımcı olmak isteriz. Türk pasaportu olanlarla yardımcı olmak istiyoruz. Moskova’da temsilcilik de açacağız. Türkiye, dış ilişkilerde sağlıklı diyalog geliştiremiyor.”

‘Savaşın kazananı olmaz’

Bölgedeki çatışmalı ortama değinen Demirtaş, şehirlere tankların girdiğini ve ortada ciddi bir savaşın olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Böyle terörle mücadele mi olur? Bir savaş yaşanıyor. Bu savaşın askeri açıdan kazananı olması imkansız. Çünkü, hükümet karşısına PKK’yı ve PKK’nın silahlı güçlerini almış değil, topyekun bir halkı karşısına almış durumda. Bunu bütün dünyaya izah etmek için işte ’orada PKK’lılar var biz onları temizlemeye gidiyoruz’ diye terörle mücadele kılıfı uyduruyorlar. Başbakan ’Ev ev temizleyeceğiz’ diyor. Evde kim oturuyor, halk oturuyor. Burada asker ve polisin askeri olarak sonuç alma ihtimali sıfırdır. Siz bir halkı topyekun karşınıza alıp savaşmışsanız sonuç alma ihtimali sıfırdır. Öbür taraftan dönüp baktığımızda peki polisin, askerin yenilme ihtimali var mıdır o da yoktur. Masaya dönülmesi kaçınılmazdır. Masaya ne kadar erken dönülürse kayıplar o kadar az olur.”           

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler