YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP o miting için YSK'ya başvurdu!
HDP o miting için YSK'ya başvurdu!
02 Haziran 2015 13:55
HDP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir mitinginin iptali için YSK’ya başvurdu.

Halkların Demokrasi Partisi(HDP) Eskişehir İl Başkanlığı, İl Yüksek Seçim Kuruluna başvurarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Haziran’daki Eskişehir mitinginin iptal edilmesini istedi.

HDP, YSK’ya yaptığı başvurusunda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir parti lideri gibi mitinglere katılarak, siyaset yapıp haksız rekabete neden olmakta. Bu hem hukuku aykırı hem etik değil. Cumhurbaşkanı, bir partinin değil cumhurun başkanı olmalı. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Haziran günü Eskişehir’de yapacağı miting ertelenmelidir.” denildi.

'CUMHURBAŞKANI GİBİ DEĞİL DE BİR PARTİ BAŞKANI GİBİ DAVRANMAKTA'

HDP Eskişehir üyeleri, avukatları ile birlikte adliye ye gelerek, buradaki İl Yüksek Seçim Kurulu’na gidip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Haziran’da Eskişehir’de yapacağı mitingin ertelenmesinin istendiği yönündeki dilekçeyi teslim etti. Dilekçeyi İl Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettikten sonra adliye önünde bir açıklama yapan HDP Eskişehir Eşbaşkanı Ahmet Uluçelebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir parti lideri gibi hareket etiğini ve mitinglere katıldığını söyledi. Uluçelebi, “Miting yaptığı gibi Tayip Erdoğan il il geziyor, muhalefet partilerine veryansın ediyor. Yani haksız bir rekabete neden oluyor. Bir Cumhurbaşkanı gibi değil de bir parti başkanı gibi davranmaktadır. Bu hem yeminine hem de yasaların ona verdiği görevleri içerisinde çok açıktır. Biz de Yüksek Secim Kuruluna dilekçemizi verdik. Cumhurbaşkanın Eskişehir mitinginin ertelenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

'GERGİNLİKLERİ VE DÜŞMANLIKLARI ARTIRAN BİR TUTUM SERGİLEMEKTE'

Ülkede yaşanan gereksiz gerginliklere bizzat cumhurbaşkanının kendisinin neden olduğunun altını çizen Uluçelebi, şöyle dedi: “Bu gerginliklerden birisi bu gece oldu. Gültepe Mahallesindeki seçim büromuza silahlı saldırı oldu. Bunun sorumlusu da ne yazık ki cumhurbaşkanıdır. Çünkü gerginlikleri ve düşmanlıkları artıran bir tutum sergilemektedir. Partimize ve Eşbaşkanımız Selahattin Demirtaş’a karşı.’’

Uluçelebi, dilekçesinde şu ifadeleri kullandıklarını kaydetti: ‘Malumumuz olduğu üzere Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, parti genel başkanı olmadığı halde il il dolaşıp açılış yapmak bahanesiyle mitingler düzenlemektedir. Basından edindiğimiz bilgilere göre 05.06.2015 Cuma günü ilimizde miting düzenleyeceği haberini aldık. Mitingin Eskişehir’deki ortamı bozma ihtimali ve partiler arasında haksız rekabete neden olacağı izlenimini edindik. Bu nedenle Cumhurbaşkanın ilimizde yapacağı mitingin engellenmesini istiyoruz. Bunun içinde Yüksek Seçim Kurulu’na mitingin iptal edilmesi yönündeki dilekçemizi verdi.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler