YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP: "Kobani düşerse çözüm süreci biter"
HDP: "Kobani düşerse çözüm süreci biter"
07 Ekim 2014 17:00
HDP yazılı bir açıklama yaparak Kobani'nin düşmesi durumunda çözüm süreceğinin biteceğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), "Çözüm süreci ile Kobane'nin birbirinden koparılamayacağını, barışın yolunun Kobane'den geçtiğini, biri çökerse diğerinin de çökeceğini ve büyük bir psikolojik kırılma yaşanacağını" ileri sürdü.

HDP Merkez Yürütme Kurulundan (MYK) yapılan yazılı açıklamada, IŞİD'in, Kobani'yi (Ayn El-Arab) işgal etmesinin, önü alınamaz bir kırılma ve felakete sürüklenme ihtimali taşıdığı ifade edildi.

Çözüm süreci ile Kobani'nin birbirinden koparılamayacağı öne sürülen "Barışın yolunun Kobane'den geçtiğini, biri çökerse diğerinin de çökeceğini ve büyük bir psikolojik kırılma yaşanacağını bir kez daha vurguluyoruz" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, çözüm ve barış sürecinin sınır ötesi gelişmelerle etkileşimini değerlendirmenin büyük önem taşıdığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Hükümete bir kez daha çağrı yapıyoruz, Kobane'ye destek vermemek, destek vermek isteyenleri de engellemekle çözüm sürecini tehlikeye itiyorsunuz. Talihsiz benzetmelerle, Şengal'de, Kobane'de ve Rojava'da IŞİD katliamına karşı direnen güçlerle bu vahşet çetesini eşitleme hatasından vazgeçin. Kobane'de direnenlerin özsavunma başta olmak üzere her türlü ihtiyacının karşılanması için bir koridor açılmasına imkan verin. Kobane'nin kapılarını açık tutun."

17:17
 // umut
Buradan sokakları kariştiracaginiza Kobani'ye gidin orda ISİD ile savaşın. Varsa yoksa boş beleş işlerle ugraşıp oturdugunuz yerden memleketi karıştırmayın. Ama haklısınız IŞİD Türk askeri değil, acıması yok, vicdanı yok, sizi silip süpürür kana boğar siz bundan cekiniyosunuz. Sizde de cesaret yok ey sözde Kürt milliyetçisi HDP......
07 Ekim 2014 17:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler