YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Hakkımızı gasp ediyorlar
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Hakkımızı gasp ediyorlar
20 Haziran 2016 06:49
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili, "Bu hakkı gasp edenlere karşı mücadelemizi ve duruşumuzu sonuna kadar koruyacağız." dedi.

Yüksekdağ, partisinin Ankara İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen iftar programında, halkın omuz omuza verdiği ve birbirine kucak açtığı ramazan gibi kutsal bir ayda ayrışmayı ve kutuplaşmayı dayatanların olduğunu ileri sürdü.

Karşılarında dindar, inançlı ve manevi bir iktidar olmadığını iddia eden Yüksekdağ, "Tam tersine bu manevi mukaddes değerlerden kopan, savrulan, arasına dağlar kadar mesafe koyan bir iktidar" ifadelerini kullandı.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına da değinen Yüksekdağ, "Bu hakkı gasp edenlere karşı mücadelemizi ve duruşumuzu sonuna kadar koruyacağız. Bizlere diyorlardı 'Dağlarda, başka yerlerde siyaset yapmayın, gelin Meclis'te siyaset yapın',buyurduk geldik buyur demediniz ama geldik, öyle bir delip geçerek geldik ki o barajınızı o barikatlarınızı yerle bir ettik. 80 kişiyle geldik." diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Van ziyaretinde yapmış olduğu konuşmasına yönelik eleştirilerde bulunan Yüksekdağ, "Başbakan sıfatlı bir kişi gitmiş Van'da Büyükşehir Belediyemizi tehdit ediyor. 'O 400 milyonu sizin burnunuzdan fitil fitil getireceğiz' diyor seçilmiş halk temsilcilerine. Bakın tek dertleri Van Belediyesinde AKP'li belediye başkanının olmaması." dedi.

Yüksekdağ, Taksim Gezi Parkı olaylarının yıl dönümüyle ilgili de "Gezi'nin yıl dönümünü yaşıyoruz aynı zamanda bütün Gezi şehitlerini bu vesileyle bir kere daha saygıyla selamlıyorum. Ethem Sarısülük başta olmak üzere bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum. " diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Taksim'de yapılması planlanan düzenlemeye ilişkin açıklamalarını anımsatan Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Çıktı dedi ki Gezi Parkı'nı yıkacağız oraya Topçu Kışlası'nı yapacağız, oda yetmez Taksim Meydanı'na bir de cami dikeceğiz.' Ne camisi  Sultan camisi. Osmanlı döneminde sultanların, padişahların kendi adına diktikleri reklam camisi. Mesela padişahlar cami yaptırıyor, o camiye kendi adını veriyor ve bütün bir tarihe o camiyle mührünü basmış oluyor. Bugün de sultanlık, padişahlık özentisi içerisinde olan zat, bu döneme belki de ona kalırsa bu yüzyıla mührünü basmak için kendi adına, kendisini bir padişah konumuna yerleştirerek oraya koyarak, oraya cami dikeceğiz diyor." 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler