YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP, Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak
HDP, Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak
12 Haziran 2014 13:08
Halkların Demokratik Partisi (HDP), cumhurbaşkanı adayını, 2. Olağanüstü Kongre'de açıklayacak.

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Saruhan Oluç, partinin 2. Olağanüstü Kongresi'nin 22 Haziran Pazar Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılacağını söyledi.

Kongrede parti tüzüğünde ve programında değişiklikler gerçekleştirileceğini, tüzüğün TBMM'de grubu olan partinin ihtiyaçlarına göre düzenleneceğini anlatan Oluç, şöyle konuştu:

"Tüzük tadilatı yapacağız, diyebiliriz aslında. Kritik konu, eşbaşkanlık sistemi de resmi olarak tüzüğe girecek. Ayrıca tüzük değişikliği ile parti içinde bir tür ombudsmanlık mekanizması oluşturulacak. Disiplin uygulamalarının dışında bir şey olacak. Politik ve idari sorunlarla ilgili bir tür ombudsmanlık. Hakem Kurulu gibi bir ismi olacak ama ombudsmanlıktan yola çıkarak yapıyoruz bunu. Bir tür arabuluculuk olacak."

Kadın kotası yerine cinsiyet eşitliği

Parti programında da bazı değişikliklere gidileceğine işaret eden Oluç, tüzükte yapılacak düzenlemelerle gençlik kotasının yüzde 20'ye çıkarılacağını aktardı. Oluç, "Kadın kotası yerine cinsiyet eşitliğini tercih ettik. Kadın kotası yerine kadınların en az yüzde 50 temsili yer alacak. Kadınlar daha fazla aday olursa daha yüksek de olabilir ama yüzde 40 gibi kota olmayacak. En azından eşitlik olacak" diye konuştu.

"BDP'li belediyelerin HDP'le katılmasıyla ilgili çalışma yok"

Oluç, kongrede eşbaşkanlık ve parti organları için seçimlerin yapılacağını dile getirerek şunları kaydetti:

"Öte yandan kongrede cumhurbaşkanı adayımızı da açıklayacağız. Aday üzerinde çalışmalar sürdürülüyor. Çeşitli isimler üzerinde görüşmeler sürüyor. Adayımız kadın da olabilir, erkek de olabilir. Kongre hazırlık komisyonu ile Merkez Yürütme Kurulu, birlikte isimleri değerlendiriyor."

BDP'nin kongresinin ileri bir tarihe ertelendiğine dikkati çeken Oluç, "BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın HDP'ye katılımı açısından bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Teknik hazırlıklar nedeniyle BDP'nin kongresi ertelendi. Bu kongrede Selahattin Bey'in geçişinin tamamlanacağını zannediyorum" dedi.

Oluç, BDP'li belediyelerin HDP'ye katılmasıyla ilgili herhangi bir çalışma yürütmediklerini de bildirdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler