YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hazine'ye en fazla borcu olan belediye
Hazine borcunda İzmit belediyesi ilk sırada
Hazine'ye en fazla borcu olan belediye
20 Ağustos 2009 / 20:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hazine Müsteşarlığı’nın alacakları Temmuz sonu itibariyle 26 milyar TL olurken, bunun 8 milyar 648 milyon TL’sinin vadesinin geçtiği belirlendi. Vadesi geçmiş Hazine alacaklarının 7 milyar 21 milyon TL’si mahalli idarelere, bunun da 4 milyar 147 milyon TL’si Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait borçlardan oluştu. Böylece Hazine’nin zamanında tahsil edemediği alacaklarının yüzde 59’u Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandı.


Hazine Müsteşarlığı, 31 Temmuz itibariyle, Hazine garantileri ile ikrazen verilen kredilerden doğan Hazine alacaklarına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre Temmuz ayı sonu itibarıyla Hazine alacakları 26 milyar TL oldu. Bu alacağın 8 milyar 658 milyon TL’si vadesi geçmiş, 17 milyar 353 milyon TL’si vadesi gelmemiş alacaklardan oluştu. Temmuz ayı sonu itibarıyla yapılan Hazine alacağı tahsilatı 968 milyon TL olarak gerçekleşti.


Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek pay 14 milyar 225 milyon TL ile mahalli idarelerin borçlarından oluştu. Mahalli idare borçlarının 7 milyar 21 milyon TL’sinin vadesi geçmiş borçlardan meydana geldi.


HAZİNE BORCUNDA İZMİT BELEDİYESİ İLK SIRADA


Mahalli idarelerin 7 milyar 21 milyon TL’lik vadesi geçmiş borçlarının 4 milyar 147 milyon TL’si Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandı. Vadesi gelmemişlerle birlikte 4 milyar 544 milyon TL borcu olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, vadesi geçmiş ve gelmemiş olmak üzere toplam borçlarda, 4 milyar 569 milyon TL ile ilk sırada bulunan İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin hemen ardından geldi. İzmit Belediyesi toplam alacaklarda mahalli idareler içinde ilk sırada yer almakla birlikte borcunun 1 milyar 370 milyon TL’si vadesi geçmiş Hazine alacaklarından oluştu.


Toplamda en çok borcu olan mahalli idare ise tamamı vadesi geçmiş borçlardan oluşan 1 milyar 126 milyon TL ile Mariç Marmaris, İçmeler Armutalan Belediye Birliği oldu.


KİT’LERİN BORÇ ŞAMPİYONU TCDD


Mahalli idarelerin ardından Hazine alacaklarında toplamda 6 milyar 806 milyon TL ile ilk sırada bulunan KİT’lerin borçlarının 1 milyar 574 milyon TL’si vadesi geçmiş borçlardan oluştu ve tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’ndan (TCDD) kaynaklandı. TCDD’nin vadesi gelmemişlerle birlikte toplam borcu 2 milyar 619 milyon TL oldu. TCDD’yi toplam borçlarda 2 milyar 420 milyon TL ile Elektrik Üretim A.Ş., 1 milyar 476 milyon TL ile Toprak Mahsulleri Ofisi izledi.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler