YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hasip Kaplan kendinden geçti
Hasip Kaplan kendinden geçti
10 Aralık 2014 23:29
TBMM Genel Kurulu'nda 2015 yılı bütçe görüşmelerinde HDP adına konuşan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, sinirlerine hakim olamadı ve kendinden geçerek bir konuşma yaptı.

"12 Eylül darbecilerini akladınız"

HDP grubu adına konuşan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bütçeye damgasını vuran en önemli konunun yolsuzluklar olduğunu belirterek "Yolsuzluklar kanser gibi yayıldı. İnsanlığı, adaleti, toplumu çürütüyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü 2014 sonuçlarına göre 175 ülke içinde 53'üncü sıradayken 64'e düştük. Avrupa'da 27'nci sıradayız.

Avrupa Komisyonu'nun da içinde olduğu bir rapora göre yüzde 64,5 mahkemelerin tarafsızlığına ve bağımsızlığına inanmıyor. MİT, internet, HSYK, torba kanunlar hepsi sizin eseriniz. Yakında Kenan Evren davası da zaman aşımından düşecek. Burada Hasip Kaplan söyledi, diyeceksiniz. 12 Eylül darbecilerini de akladınız. Çünkü bütün 12 Eylül davaları zaman aşımına uğramaya başladı. Bugün Dünya İnsan Hakları gününde sizi insan haklarına davet ediyorum. Bu hükümeti insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı uygulanmaz, diye bir hüküm getirmeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Olağanüstü hal Anayasa'ya göre ilan edilir"

Konuşmasında yeni yargı paketinde yer alan makul şüphe uygulamasına değinen Kaplan, "Sizin iktidarınız zamanında yurttaş makul şüpheli oldu. Kutsal savunma hakkını kaldırdınız. Avukatlar dosya incelemesin dediniz. El koymadan, gizli dinlemeye hukuku yok ettiniz. Polise mahkeme kararı olmadan gözaltı ve 48 saat tutma hakkı getirdiniz. Türkiye'de olağanüstü hal ilan ettiniz. Oysa ki Anayasa'ya göre bu ilan edilir. Sıkı yönetim olağanüstü halin ilan koşulları vardır" şeklinde konuştu.

"Enerji resmen mafyalaşmıştır"

Türkiye'nin cari açıkta açık vermesinin nedenini ithal edildiğini savunduğu enerjiye bağlayan Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Enerji alanı artık bu hükümet zamanında mafyalaşmıştır. Enerji resmen mafyalaşmıştır. Putin geldiği zaman Akkuyu Nükleer Santrali 22 milyar dolar hemen ÇED raporu çıkıyor. Japonlar geliyor. Sinop'ta 22 milyar hemen hallediyorlar. HES'lerde sınır tanımıyorsunuz. Sizin vicdanınız kurusun.

Hükümet olarak tarihe en büyük kültür ve doğa katliamını yapmış hükümet olarak geçeceksiniz. Şu Hasankeyf resmine iyi bakınız. Tarih ve halk sizi affetmeyecek. Bunun için yaptınız. Osmanlı tarihi diyorlar. Osmanlı Türkçesi diyorlar. Marka diyorlar. Hasankeyf 15 bin yıllık marka değil miydi? Hasankeyfe kıydınız"

"Lanet olsun bu enerji mafyasına"

Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Yırca Köyü'ndeki zeytin ağaçlarının kesildiğini elinde taşıdığı Yırca zeytinliklerine ait fotoğrafla hatırlatan Kaplan, şunları kaydetti: "HES'lerde sınır tanımadınız ama zeytinlere kıydınız. Şu zeytinlere bakın. Zeytinler kutsaldı. Eski Yunan tanrıçaları onlara dokunanları öldürürdü. İdam ederdi. Tüm kutsal kitaplarda zeytin kutsal ağaçtı. Ahmed Arif, 'Değil öyle yoksulluklar, hasretler. Bir tek başak dargın kalmayacak, bir tek zeytin dalı yalnız' derken kıydınız efendiler, kıydınız.

Zalimce kıydı bu enerji mafyası. Lanet olsun bu enerji mafyasına. Biraz vicdan sahibi olacaksınız vicdan. Ama siz cüzdan, cüzdan, cüzdan diye tutturmuşsunuz. Bu ülkeyi 20 yıllığına borçlandırdınız. Torunlarımızı da borçlandırdınız. Allah'ınızdan mı bulasınız diyeyim, ne diyeyim size?"

"Din tüccarlarından HDP hesap soracaktır"

Konuşmasında silüeti bozduğu gerekçesiyle tartışılan 16/9 kulelerinin yer aldığı resmi göstererek hükümeti eleştiren Kaplan, "Tarihe sahip çıkalım derken tarihi katlettiniz. İşte size İstanbul'un silüeti. Bu sizin fotoğrafınız ey iktidar. Bu silüet sizin imar anlayışınız. Beton anlayışınız. Zalim anlayışınız. Hani tarihinize sahip çıkıyordunuz?

Sultanahmet'in arkasında bu silüetler nedir? Güzelim İstanbul'u betona çevirdiniz. AVM'lere çevirdiniz her tarafı. Bu bütçe en çok kazananın en az vergi verdiği, en kazananın en çok vergi verdiği bir devlet, hükümet bütçesi bu . Bu bütçe Ermenekli Recep Amca'nın bütçesi değil. Bu bütçe zat-ı şahanelerin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Başkanın. İki Recep var. Bir bu Recep bir de bu Recep. Saraylarınız, dolarlarınız bol olsun fakat zekat vermeyen Müslümanlardan din tüccarlarından, vergi vermeyen zenginlerden HDP hesap soracaktır" dedi.

"36 kişiyle ilgili hangi işlem başlamıştır"

6-7 Ekim olayları üzerinden hükümete çağrıda bulunan Kaplan, "İnsanların her türlü baskıya maruz kalması için yasa çıkaracaksınız biz meydanlara dökülürüz dediğimiz zaman başbakan çıkacak, hayır siz cinayet işlersiniz, dersiniz. Peki bu muhalefet sussun mu? Bu muhalefet meydanlara çıkmasın mı, yürümesin mi, konuşmasın mı, gösteri yapmasın mı? 6-7 Ekim olaylarında hükümetin şu cevabı vermesi lazım.

Hükümet İzmir'de öldürülen, Antep'te öldürülen Dargeçit'te, Varto'da, Esenyurt'ta bu öldürmelerin polis, jandarma ırkçı milis çeteler ve kendi güdümündeki gruplarca işlendiğine dair basında yer almasına rağmen 36 kişiyle ilgili hangi işlemi yapmıştır?" ifadelerini kullandı.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler