YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Hapishaneye girerlerse...''
'Hapishaneye girerlerse...''
12 Mart 2010 16:40
Günay: Devletin kültür varlıklarının korunmasında ihmali olanlar, hapse girerlerse kılım kıpırdamaz.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'devletin kültür varlıklarının korunması'nda ihmali olanlar için, "En küçük ihmalini gördüğüm arkadaşı önce denetime, teftiş raporlarına göre gerekirse savcılığa gönderiyorum. Hapse girerlerse kimse için kılım kıpırdamaz." dedi.

Bakan Günay, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi ile ilgili çıkan haberler üzerine, müzede bir basın toplantısı düzenledi. Günay, daha sonra soruları yanıtladı.

Günay, geçmiş dönemlerde teftiş kurulu raporlarını yargıya götürme konusunda dönemin yöneticilerinin koruyucu davrandığını ileri süren Günay, şunları söyledi;

"Burada herkesin huzurunda söylüyorum. Kimse benden böyle bir davranış beklemesin. Yani burada en küçük ihmalini gördüğüm arkadaşı önce denetime, teftiş raporlarına göre gerekirse savcılığa gönderiyorum. Hapse girerlerse kimse için kılım kıpırdamaz. Benim için önemli olan kişilerin korunması değil, devletin kültür varlıklarının korunmasıdır."

"Müzenin kapsamlı bir envanterinin bugüne kadar olmadığı doğru mu?" şeklindeki soruya Bakan Günay, "Müzenin 4 bin kaydı var. Müze bir kayıt sistemi kurmuş, ama bunu işletmekte zaman zaman sorunları olmuş. Buna envanter yok diyemeyiz. Düzenli bir kayıt sistemi yok diyebiliriz. Şimdi biz bu denetimlerle yeni bir kayıt sistemi kuruyoruz. Bu defterler, noter tastikli. Daha önceki yıllarda sayfa ekleme, çıkarma, kendi defterleri olduğu için mümkünmüş; ama noter tastikli olduğu için bir sayfa ekleyip çıkaramazsınız. Bunlar baştan beri yapılmış olsa, bu tartışmalar yaşanmazdı." cevabını verdi.


YAŞAR ÇALLI: TABLONUN ORJİNALİNİ YAKINDAN GÖRMEK İSTİYORUM

Öte yandan, ünlü ressam İbrahim Çallı'nın torunu Yaşar Çallı da, gazetecilere müze bahçesinde açıklamalarda bulundu.
Dedesinin müzedeki tablosunun sahte olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Yaşar Çallı, söz konusu tablonun Orjinalini yakından görmek istediğini belirterek, "Ben, tam, net bir şekilde sahte diyemiyorum henüz." dedi.

Sahte eserlerin yaygın olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Çallı, sanatın herkesin kolay anlayamadığı bir dal olduğuna ifade ederek, "Bilenleri ikna edip de, onlara sahte eserler yaptırmak bir rant aslında." diye konuştu.
 Bir gazetecinin, "Skandalın bir devlet müzesinde yaşanmasını nasıl karşılıyorsunuz?" şeklindeki sözleri üzerine Çallı, "Memleketin her yeri artık müze oldu. Skandalın yaşanmadığı devlet kurum kaldı mı? Sanat en popüler malzeme. Sanıyorum, gündem oluşturma falan gibi geliyor bana bunlar zaman zaman." diye konuştu. CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler