YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hangisi gerçek Kılıçdaroğlu?
Hangisi gerçek Kılıçdaroğlu?
19 Kasım 2009 08:29
Kılıçdaroğlu, Öymen'in dersim sözlerini önce mecliste "alkışladı" sonra "istifa çağısı" yaptı şimdi de"o iş artık bitti"dedi!

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir günü diğerine uymuyor. Meclis sıralarından CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Dersim katliamını haklı gösteren sözlerine alkış tutan Kılıçdaroğlu, Tunceli’de istifa çağrısı yapmıştı. CHP grubuna katılmayarak protesto yaptığı düşünülen Kılıçdaroğlu, sanılanın aksine sadece yorgunmuş.

CHP’li Onur Öymen’in demokratik açılıma muhalefet etmek için verdiği “Dersim’de analar ağlamadı mı” örneği kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanmıştı. Öymen’e tepki gösterdiği düşünülen Kılıçdaroğlu’nun son açıklaması da tepki görecek cinsten.

BU BİR PROTESTO DEĞİLDİ

“Dersim’de analar ağlamadı mı?” dediği için Öymen’e istifa çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, dün Meclis’te kendisine yöneltilen sorulara partisiyle ilgili bir problemi olmadığı yönünde cevap verdi. Grup toplantısına katılmamasının sessiz protesto ya da istifa edeceği şeklinde yorumlandığı yönündeki soruları cevaplayan Kılıçdaroğlu, annesini kaybettiğini hatırlatarak, “Bu bir protesto değildi, yorgundum gelemedim” dedi. İstifa edip etmeyeceğine yönelik soruya ise “Yok öyle birşey. Partimlede de küskünlüğüm yok. O iş artık bitti. Misyonumuz partiyi zayıflatmak değil, güçlendirmek” yanıtını verdi.

KATLİAM ONA ANLATILMIŞTI

1937-1938 Dersim olaylarını anlatırken “Mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içinden. Bunları fare gibi zehirledi. Yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler” diyen eski bakanlardan İhsan Sabri Çağlayangil’in bu sözleri kendisi de Tuncelili olan Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattığı ortaya çıktı. Ses kaydı internet sitelerinde bulunan röportajı iddiaya göre Kılıçdaroğlu eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel aracılığıyla 1987 yılında Çağlayangil’in Bursa’daki evinde yaptı. İddia sahibi Tunceli eski Baro Başkanı avukatı Hüseyin Aygün bu bilgiyi bizzat bir yıl önce Tunceli’ye gelen CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’ndan duyduğunu söyledi.

‘Vekil kalmak derdindeler’

Bir dönem CHP Genel Sekreterliği yapan ve özellikle seçim anketleriyle gündeme gelen Tarhan Erdem, Onur Öymen’in sözlerinin ardından partide yaşananlar için “CHP’nin hali yürekler acısı. Tekrar milletvekili olmak istedikleri için kimse muhalefet etmiyor” dedi.

Star
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler