YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haluk Koç: Hani kaynak yoktu?
Haluk Koç: Hani kaynak yoktu?
06 Ekim 2015 18:18
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Ak Parti’nin seçim vaatlerine ilişkin, “Başta Maliye bakanı olmak üzere hükümet yetkilileri, parti temsilcileri biz bunları açıkladığımızda, ‘kaynak nerede’ diye soruyorlardı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları cevapladı. 7 Haziran genel seçimleri sürecinde açıkladıkları ekonomik vaatlerin şimdi AK Parti’nin seçim bildirgesinde yer aldığını belirten Koç, “Başta Maliye bakanı olmak üzere hükümet yetkilileri, parti temsilcileri biz bunları açıkladığımızda, ‘kaynak nerede’ diye soruyorlardı. Şimdi bakıyoruz adeta bizim bildirgemizle yarışıyor. Sormak lazım hani kaynak yoktu” dedi.

Rusya’nın iki kez Türk hava sahasını ihlal etmesinden dolayı yaşanan diplomasi trafiği hatırlatılarak, bu süreci nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Koç, “ Olayın başından itibaren Suriye politikasının yanlışlığının altını hep çizdik. Yapıcı eleştiriler getirdik, olması gerekeni söyledik. Türkiye’nin ulusal çıkarlarının hemen yanı başımızda yeni bir Peşaver diye nitelendirebileceğimiz bir terör alanı yaratılmasına yol açacak gelişmelere yardımcı olmak değildir dedik. Bu konudaki bütün taleplerimiz, bütün öngörülerimiz, bütün iyi niyetle yaptığımız öneriler maalesef reddedildi biliyorsunuz.

"Yani bir hayalperest politika üzülerek söylüyorum mezhep eksenli tercihler dünyanın bu coğrafi bölgesinde dünyanın en büyük siyasi aktörlerinin kendilerine dönük ittifaklarla rol aldığı bu coğrafyada maalesef Türkiye şuanda tabiri hoşgörün otobüs durağına bırakılmış çocuk gibi yalnız kaldı. Yani Rusya Sayın Cumhurbaşkanı bayram namazı çıkışında çok zor ifade etti daha önceki tezleriyle şimdi gelinen durumu."

"Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki görüşmelerden ve Obama ve Putin’in hem kendi aralarında, hem Dışişleri bakanlarının kendi aralarında yaptıkları görüşmelerden sonra Rusya’nın Suriye’de hava harekatına girişmesi ve rejime muhalif olan ve Türkiye’nin de desteği bulunan grupları öncelikle bombalaması. Yani bir şekilde Suriye rejimine alan temizliği yapması tabi Türkiye’yi epey zorda bıraktı” diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler