YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Halka Kasımpaşalılık olmaz"
"Halka Kasımpaşalılık olmaz"
07 Haziran 2013 12:31
CHP'Li Gökhan Günaydın, ambulanslara ve kamu binalarına zarar vermeyi kimsenin onaylamadığını söyledi. Günaydın, olayların sorumlusunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu öne sürerek, "Halka Kasımpaşalılık olmaz." dedi.

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi'nde düzenlenen Kent Sempozyumu'na katılan Günaydın, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Türkiye'de 50 şehirde, insanların daha fazla özgürlük, demokrasi, kent yönetimlerine katılıcılık isteyerek eylem yaptığını savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, buna saygı duyulması gerektiğini dile getirdi.

Olayların yükseldiği yerlerde polisin adeta hınç alma yöntemini uyguladığını iddia eden Günaydın, "30-31 Mayıs tarihlerinde Taksim'de bizlerin de defalarca biber gazına muhatap kaldığı olaylar oldu. Taksim'in polis tarafından boşaltılmasından sonra Taksim şimdi şenlik haline döndü. Ankara'da sorun devam ediyor, çünkü sokaklara, meydanlara insanları çıkartmamaya çalışıyorlar, TOMA'larla, akreplerle gencin, yaşlının çoluk, çocuğun üzerine o gazı sıkıyorlar. Görülüyor ki; insanlar polisle çatışmaya meraklı değil. Polisin çekildiği yerde sorun olmuyor. Başbakan'ın bundan ders alması, '10 yıldır dayatmacılıkla Türkiye'yi gerdim, daha mantıklı, daha dengeli ve ölçülü olmam gerekir' demesi gerekmez mi?

'Yüzde 50'yi zor tutuyorum, vur de vuralım öl de ölelim' demek, artık toplumsal meşruiyetini yitirmiş ve zora dayalı olarak ayakta kalan iktidarın iç savaşı da göze alması demek anlamına gelir ki bu aklı başında hiç kimsenin kabul edeceği bir şey değildir. AK Parti sözcüsünün 'Başbakan'ı karşılamaya gidilmeyecek' diye iyi polis oynaması, İstanbul İl Başkanı'nın 'kalabalıkları göğüsleyemiyoruz, Başbakan'ı desteklemeye gidiyoruz' diye SMS çekmesi, aslıda oynanan senaryoyu açık şekilde ortaya koyuyor.

Gövde gösterisi yapmaya çalışıyorlar. Halka karşı Kasımpaşalılık olmaz. Kasımpaşalılık yapmak istiyorsan taşeronluğunu yaptığın emperyalist güçlere karşı birazcık dik duracaksın, biz de göreceğiz nasıl devlet idare ettiğini." diye konuştu.

"Kamu binalarına zarar verilmesini kimse onaylayamaz"

Bir gazetecinin 'Sağduyu çağrınız olacak mı?' yönündeki sorusunu cevaplandıran CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın şunları kaydetti:

"Bizim sağduyu çağrımız 'hiç kimseye zarar gelmesin' demek anlamına gelir. Polis şiddetinin sona ermesi, varsa provokasyonların sona ermesi anlamına gelir. Hiç kimse ambulanslara saldırılmasını onaylayamaz, kamu binasına zarar verilmesini onaylayamaz, onaylamıyor da. Görüntüler çok açık, İzmir'de kordonda oturan kızı saçından tutup adeta zulüm eden polis fotoğrafına bugüne kadar ne yapılmıştır? İçişleri Bakanı, emniyet müdürleri, 'böyle talimatlar vermedik, talimatlarımızın ötesinde şiddet kullanıyorlar, şiddet kullananlar hakkında soruşturma başlatılmıştır, cezalarını alacaklar' diye açıklama yapsalardı gergin ortamda olur muydu, yoksa farklı yerde olur muyduk?"

Gariban emniyet amiri açıklayamadı

Eylemcileri korumak amacıyla dördü genel başkan yardımcısı olmak üzere 10 CHP milletvekilinin 31 Mayıs Taksim'de bulunduğunu anlatan Günaydın, "Bir gariban emniyet amiri gelip bize 'Lütfen buraya boşaltın açıklayamayacağımız talimat aldık, iki dakika sonra gaz sıkacağız' dedi. Bu talimatı kim veriyor? Emniyet Müdürü de vermiyor İçişleri Bakanı da. Dilinin ayarını ve maalesef faşiszmin ayarını kontrol edemeyen bir Başbakan var." şeklinde konuştu.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler