YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halk, Erdoğan'ın işaretine bakıyor
Halk, Erdoğan'ın işaretine bakıyor
Halk, Erdoğan'ın işaretine bakıyor
02 Haziran 2008 / 08:45 Güncelleme: 02 Haziran 2008 / 00:00

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre, AK Parti hakkındaki dava kapatma ile sonuçlansa bile halkın siyasi tercihinde herhangi bir değişkiliğe neden olmayacak.


Araştırmaya katılanların 48.8'i partinin kapatılması durumunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın desteklediği partiye oy vereceğini açıkladı. Araştırmaya katılanların yüzde 72.9'u Deniz Baykal'ın CHP liderliğine tekrar seçilmesini olumsuz karşılarken, CHP'ye oy veren seçmenlerin de yüzde 65.9'u Baykal'ın tekrar genel başkan olmasına karşı çıktı. Araştırma AB'ye olan desteğin de artığını gösteriyor. Katılımcıların yüzde 62'sinin bugün bir referandum olsa Türkiye'nin AB'ye katılması yönünde evet oyu kullacağını açıkladı. AK Parti kapatılmalı mı sorusuna, katılımcıların yüzde 69.3'ü kapatılmamalı görüşünü dile getirirken, yüzde 25.3'ü kapatılmalı cevabını verdi. Araştırmaya katılanların yüzde 88.8 gibi büyük bir çoğunluk sigaraya getirilen yasağa destek verdi.


Erdoğan yasaklı da olsa partisine oy verir misiniz?


Peki AK Parti kapatılırsa seçmenlerin tepkisi ne olacak? AK Parti'nin kapatılması ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a siyasi yasak gelmesi durumunda yapılacak seçimde yine Erdoğan'ın desteklediği partiye oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 48.8 olarak belirlendi. AK Parti kapatılmalı mı sorusuna, katılımcıların yüzde 69.3'ü kapatılmamalı görüşünü dile getirirken, yüzde 25.3'ü kapatılmalı cevabını verdi.


 


 


 


Halk sigara yasağından memnunAraştırma sonuçları halkın kapalı mekanlara getirilen sigara yasağından memnun olduğunu da ortaya koydu. Kapalı mekanlardaki sigara yasağını yüzde 84.8'lik çoğunluk desteklediğini bildirdi. Vatandaşların AB'ye yönelik desteğinde artış olduğu gözlendi. Araştırmaya katılanların yüzde 62'si, bugün bir referandum olsa Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımını destekleyeceğini söyledi. Araştırma raporunda, Türkiye'de son aylarda yaşanan olaylardan sonra Avrupa Birliği'ne olan desteğin önemli oranda arttığına dikkat çekildi.


 


 


Kendi seçmeni bile Baykal'ı istemiyor


Araştırma, Deniz Baykal'ın CHP'nin genel başkanlığına tekrar seçilmesinin kamuoyunu memnun etmediğini ortaya koydu. Baykal'ın yeniden seçilmesini halkın yüzde 72.9'u olumsuz karşıladığını belirtirken, olumlu karşılayanların oranı ise sadece yüzde 17.8 çıktı. CHP'li seçmenin de yüzde 65.9'luk büyük çoğunluğu Baykal'ın yeniden genel başkan olmasına karşı olduğunu söyledi.


(Yeni Şafak)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler