YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halaçoğlu: İdam edilsin
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, bazı suçlarda idam cezasının uygulanmasını istedi.
Halaçoğlu: İdam edilsin
08 Aralık 2011 / 17:26 Güncelleme: 08 Aralık 2011 / 17:32

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ile ilgili sözleri gündeme geldi.

Komisyonun bugünkü toplantısında, cezaevlerine ilişkin alt komisyon Başkanı, AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, cezaevlerinde yaptıkları incelemeler hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de artık işkence ve kötü muamele olaylarının yaşanmadığını belirten Yıldırım, ''En son Engin Çeber olayı vardı ve devletten ondan özür diledi'' dedi.

Diyarbakır Cezaevindeki incelemeleri hakkında bilgi veren Yıldırım, ''Orada Şemdin Sakık ile de görüştük. Orada geçmiş dönemlerde yaşanan olayların hiç birisinin olmadığını orada tespit ettik'' dedi.

Murat Yıldırım, ''Hizbullah ve PKK terör örgütlerinin Ergenekon ile irtibatlı oldukları söyleniyor. Şemdin Sakık, 'Ergenekonun batı ayağı tespit edildi, doğu ayağı da Ergenekon terör örgütü ile değerlendirilirse Türkiye'nin terör belasından kurtulacağını' ifade etmiştir'' diye konuştu.

Cezaevlerinde kötü muamele olayları ile ilgili gelen şikayetleri yerinde gidip incelediklerini ifade eden Yıldırım, ''Ancak mahkumlar da çok masum değiller. Cezaevi personelini kışkırtıcı davranışları var. Ancak bu da kötü muameleye neden olmamalı'' dedi.

Yıldırım, ülkedeki cezaevlerinin yanısıra Kıbrıs'taki bir cezaevini de inceleyeceklerini söyledi.


-Metris cezaevindeki aramalar-


CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, cezaevlerinin kapalı kutu olduğunu ve bunu da ancak burada konuşarak gündeme getirebileceklerini söyledi.

Özdemir, ''Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Arınç, uzun tutukluluğu eleştiriyor. Basın, herkes susturulmuş. Üniversiteler korkuyor ve bu yüzden susuyor. Konuşanın kellesini kesiyorsunuz'' dedi.

CHP'li Özdemir'in, ''Allah kimseyi cezaevine düşürmesin'' sözlerine komisyon üyeleri ''amin'' karşılığını verdi.

Cezaevlerinin kötü şartlarından örnekler veren Özdemir, ''PKK çok kötü kampanya yaptı ama F tipi cezaevlerinden daha iyisi yok'' dedi. Özdemir, cezaevlerine girişteki aramaların boyutuna atıf yaparak, buna ilişkin tespitlerini raporlarında belirttiklerini anlattı.

Özdemir, kendisinin Silivri'ye gittiğini belirterek, komisyon üyesi milletvekillerinin de Silivri'ye gidip duruşmaları izlemesi tavsiyesinde bulunarak, ''Orada gidin, adalet, hukuk var mı bir görün, ne olur ya  Orada hukuk yok'' diye konuştu.


-''Niye Ergenekon diyorsunuz ''-


MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, bazı suçlarda idam cezasının uygulanması gerektiğini ifade ederek, ''Çocuklara tacizde bulunan ve tecavüz eden insanlar idam edilmeli. Ben bu konuda acımasızım'' dedi.

''Ergenekon davasına'' bu ismin verilmesini eleştiren Halaçoğlu, ''Niye Ergenekon diyorsunuz, Ergenekon olmasaydı insanları nasıl suçlayacaktınız  Ergenekon bizim tarihimizde önemli bir destandır. Buna Ergenekon denilmesi milli değerlerin hafızalardan silinmesi anlamına gelir'' diye konuştu.

Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ün, ''Kapalı alanlarda sigara içmek yasak ama cezaevlerinde serbest. Orada sigara içmeyenlerin hakkını korumak adına sigara içenler ile içmeyenleri ayırabilir miyiz diye düşünebiliriz'' demesi üzerine, CHP'li Özdemir, ''Bir tek sigarası var, bundan da...'' yanıtını verdi.

Üstün, Kırıkkale Cezaevinde 3 tane vejeteryan mahkumun kaldığını belirterek, ''Onlara vejeteryan yemek çıkıyor. 2'si kabul ediyor ama 1 kadın ideolojik nedenlerden dolayı onu da kabul etmiyor'' dedi.

Kadına ve aile bireylerine yönelik şiddet ile ilgili alt Komisyon Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, komisyonun çalışmaları ve dinledikleri kişiler hakkında bilgi verdi.

Terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine yönelik alt komisyon başkanı, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı da yaptıkları çalışmaları anlattı.

Çalışmalar kapsamında şehit olanlar ile terör örgütü mensuplarının aileleri ile görüşeceklerini ifade eden Bostancı, ''Manipüle edilmiş bilgilere değil, gerçek bilgilere ulaşmak istiyoruz. Şiddetin koronolojisine göre aileler ile görüşeceğiz. 1-1,5 yıl içinde de inşallah neticeye ulaşırız'' dedi. AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler