YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halaçoğlu: "Ben orada CHP'ye dinsiz demedim"
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu MeclisBaşkanlığı noktasında MHP'yi olumsuz tenkit eden CHP'ye sert yanıt verdi. Halaçoğlu, kendisine yöneltilern suçlamara ilişkin "CHP'liler okuduklarını iyi anlasınlar ben CHP'ye dinsiz demedim" dedi.
Halaçoğlu: "Ben orada CHP'ye dinsiz demedim"
08 Temmuz 2015 / 09:00 Güncelleme: 08 Temmuz 2015 / 09:18

Kanal A ekranlarında Fatin Dağıstanlı'nın konuğu olan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Meclis Başkanlığı seçiminin ardından CHP tarafından yapılan değerlendirmelere cevap verdi.

İşte Yusuf Halaçoğlu'nun o konuşması:

"Devlet Bey son adan kadar bekledi"

"Şimdi yolunu açmanın ötesinde bir olaylar zinciri var. Bir defa bir çok olayı bir araya getirip bir senteze tabi tutmanız lazım. Doğru anlamak ve doğru karar vermek için. Yani ilk bakışta MHP sanki Baykal'ı desteklememekle İsmet Yılmaz'ın Başkan olmasını sağlamış gibi bir görüntü var. Fakat işin aslı o değil. İşin aslı çok farklı. Şimdi her şeyden önce dikkat ederseniz Devlet Bey son ana kadar mecliste başkanlık meselesini bekledi ve değerlendirmeye aldı. Yani kendisine bir teklif gelecek mi veya ortak bir aday olacak mı olmayacak mı? Bu konularda bir bekleyiş içerisine girdi. Ve bunu da basına açıkladı. Ama desteklenebilecek bir aday ile karşılaşmadığı için bir aday çıkardı."

"Baykal ve Cumhurbaşkanının ne görüştüğünü kimse bilmiyor"

"Şimdi Sayın Baykal seçimin hemen sonrasında  Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yaptı. Görüşmenin aslı şu olarak belirtildi kamuoyuna. Dendi ki, "En yaşlı üye olarak Meclis'in açılışını yönetecek Baykal ve Cumhurbaşkanı, Meclis'in yönetimi konusunda bir fikir alışverişinde bulundu" denildi. Hatta bununla ilgili teklifin kimden geldiğine yönelik bir tartışma meydana geldi. Ama sonunda Cumhurbaşkanlığı, "Biz teklif ettik" dedi. Ama görüşme Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda değil Dışişleri konutunda gerçekleşti. Belli ki CHP'nin isteği üzerine böyle oldu. Ama gerçekte Baykal ile Erdoğan ne konuştu? Yani Meclis'i nasıl yöneteceğini Cumhurbaşkanından daha iyi bildiğini düşünüyorum Sayın Baykal'ın çünkü kurt bir politikacı. Ama bu görüşme basına çok farklı yansıdı. Görüşebilirler mi görüşebilirler. Ama bunun 2002 yılındaki önceki görüşmeyle bir bağlantısı var. O zaman Cumhurbaşkanı hapisteydi, hapisten çıktı. Daha sonra Başbakanlık meselesi gündeme geldi. Ama o zaman Milletvekili olmadan Başbakan olunamayacağı için seçimin yolunu açtılar. Ve bir ara seçimler Erdoğan Milletvekili ve Başbakan oldu. Yine 2007 yılındaki Beylerbeyi görüşmesi bu doğrultuda. Bu görüşmelerin ardından Sayın Baykal Meclis Başkanlığına aday olmasaydı o taktirde söylenecek herhangi bir şey olmayacaktı. Ama Cumhurbaşkanı ile neler görüştüğünü kimse bilmiyor. Bu defa adaylık meselesi gündeme gelince işin rengi değişti."

Madem ki muhalefet kazanacaktı CHP neden İhsanoğluna oy vermedi?

"Biz aday çıkarmakla zaten Deniz Baykal'ı seçmeyeceğimizi beyan etmiş olduk. Kaldı ki ikinci oylamadan sonra Genel Başkanımız açık ve net olarak kamuoyuna 3. ve 4. turda da adayımıza oy vereceğimizi söyledi. Bu şartlarda bile hala neden ısrar edildi ve inat edildi ki, Deniz Baykal'a oy verdin diye. Şimdi biz mecbur muyduk Baykal'a oy vermeye? Unutmayın biz 10 Milletvekilimizi kaset dolayısıyla partinin dışına çıkardık. Biz Meclis Başkanlığı için bir aday çıkardık. Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'nin çatı adayıydı ama biz destekledik ve oy verdik."

"Ortaya çıkardığımız aday aslında CHP'nin benimsemiş olduğu bir adaydı. Peki neden biz seçtirmiş olalım İsmet Yılmaz Bey'i de CHP seçtirmiş olmasın? Neden inatlaştı? Bu konuda görüşme talep etti mi? Benim çağrıma rağmen yapmadı. Ya da Genel Başkanımızın açıklamasına rağmen MHP ile bir görüşme yaptı mı hayır. Neden biz o zaman? Yani görüşme yapsaydık nasıl ki Cumhurbaşkanlığı çatı adayında uzlaştıysak ki kendileri sundular bize. Peki CHP Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendiği sunduğu adaya neden oy vermedi. Madem ki muhalefet kazanacaktı. Kendilerinin teklif ettiği bir isimdi. Peki neden Sayın Bahçeliye Başbakanlık teklifine bulundu Kılıçdaroğlu. Başbakanlığı veren Meclis Başkanlığına neden seçilmesin. Biz her türlü tenkite uğrayacaktık."

"Ben orada CHP'ye dinsiz demedim"

"Valla Özgür Bey'in kendi içişlerine bakmalarında fayda var birincisi. İkincisi de okuduklarını iyi anlamaları gerekiyor. Şimdi orada ben CHP'ye dinsiz demedim. Benim söylediğim şey şuydu. Üstelik orada da tırnak içerisinde dedim. Sizde oradaydınız. Tırnak içerisinde dedim. Benim fikrim olmadığını. Yani biz Baykal'ı da seçsek veya İsmet Yılmaz Bey'i de seçsek, aynı tenkitlere uğrayacaktık. Şimdi İsmet Yılmaz seçildi. Bizim aracılığımızla değil kendi seçildi dedim. Bu defa bize yükleniliyor dedim. Aynı şekilde Baykal seçilmiş olsaydı yine bize diyeceklerdi ki, tırnak içerisinde AK Parti'nin deyimi ile dedim. Bize, AK Parti "Dinsiz bir partinin mensubunu meclis başkanı seçtirdiniz" diye bize yükleneceklerdi dedim. Ben ya da partim CHP'yi dinsizlikle suçlamak durumunda değiliz. Önce kendilerine bir dönsünler kendilerinin başına mı güneş geçti ona baksınlar. Okuduklarını anlasınlar.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

Sen Kimsin
 // DADAŞ
Sen Kimsinki Ak Parti Adına Hüküm Verip Millete Dinsiz Diyorsun Sonrada Tırnak İçi Mırnak İçi Diyerek Kıvırmaya Çalışıyorsun ve AK Parti'nin deyimi ile dedim. Bize, AK Parti "Dinsiz bir partinin mensubunu meclis başkanı seçtirdiniz" diye bize yükleneceklerdi dedim. Diyorsun Kendi Dünyanızda ve Zihninizde Oluşturduklarınızı ve Söylemek İstediklerinizi Korkunuzdan Başkalarının Adıyla Dillendirerek Söylüyorsunuz ve Böylece İki Yüzlü Siyaset Yapıyorsunuz. ...
08 Temmuz 2015 Çarşamba 16:17
Arkasında dur
 // Kemal
Söylediğin laf dogru aslinda da simdi neden kıvırıyorsun??...
08 Temmuz 2015 Çarşamba 15:55
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler