YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakan Şükür'den 'İ.Mansız' açıklaması
Hakan Şükür'den 'İ.Mansız' açıklaması
08 Nisan 2013 18:35
Eski milli futbolcu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür 2002 Dünya Kupası'nda İlhan Mansız'ın formasında yapılan kısaltma ile kendi isminin, farklı görüşleri kavga ettirmek için kullanıldığını söyledi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelen Şükür, geçmişte yaşanan problemler, 28 Şubat ve bütün darbelerin yaşandığı tarihlerde çok zorluklar yaşayan değerli insanlar olduğunu söyledi. 2002 Dünya Kupası'ndan sonra Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM)'ye gittiğini anlatan Şükür, "Bunları niye yaşadım diye kendi kendime sordum. Ama sonra iyi ki yaşamışım dedim. Zaten hayat bu ikisi arasında gidip gelen bir şeydir. Bugün o kadar anlatacak konum var ki.. 2002'de jandarma, polis… bu durumu yaşadığımda dönem itibariyle 'Acaba ben ne yaptım' diye tedirgin oldum. Dünya Kupasında yaşanan olayı herkes bilir. Bir cuma namazından sonra ortaya çıkan faklı düşünceler..." şeklinde konuştu.

Türkiye'de bir dönem oluşturulan çatışma ortamına dâhil edildiklerini anlatan eski milli futbolcu şöyle konuştu: "İlhan Mansız'ı hepiniz tanıyorsunuz. Ben çok severim, çok değerli bir kardeşim. Formasında İ.Mansız yazılmıştı. Şimdi bunun en hafif ibaresi ne olabilir? Ben ne kadar öyleyim o tartışılır ama ben imanlı o arkadaşın formasında alıntı yapıp imansız ve imanlı gibi algılanmak istenmesinin sebebi sizce ne olabilir? İlhan'ın dedesi çıktı, annesi çıktı, babası çıktı 'ne münasebet' dedi. Kendilerini anlatmak zorunda kaldılar. Bu ülkenin evlatları inançlılar, ama buradan bir çağrışım yapmak, bana vurmak, beni farklı yerlere götürme çabasının daha önce bana atfedilen "Ben Türk değilim" kelimesi ile bağdaştırıldığında ne yapılmak istendiğini anlatan bir tablo ortaya çıkıyor."

İnsanların düşüncesinin karşılığını aldığını da aktaran Şükür, "Üç gün uyumadığım zamanlar oldu. Ben sporcuyum, ülkeme hizmet etmek için oradayım. Ama çok farklı haberlerle, farklı bir şekilde insanların önüne atıldık. İlhan, kardeşimiz de farklı şeyler yaşadı. Bunları yaşamak ve o sahaya çıkıp insanları farklı farklı görüşler içerisinde kavga ettirmek, o zihniyetin yapmış olduğu çok ağır şeylerdi." dedi.

Atatürk Üniversitesi'nde düzenlenen programa Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu da katıldı.


CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler