YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hakan Fidan'ı da ben kurtardım"
CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan,“Pantolonlu bacılarına da biz engel olmuşuz öyle mi, korkmayın yaşam boyu mağduriyet ödülünü size versinler biz istemiyoruz. Ama ispat etsinler oturup mıy mıy dedikodu yapmaktan vazgeçsinler” dedi.
"Hakan Fidan'ı da ben kurtardım"
01 Kasım 2013 / 18:30 Güncelleme: 01 Kasım 2013 / 21:11

“Bunu vicdanlı oldukları için değil, şov için yaparlar. Hatta pantolon verdik, astarını da verdik diye övünürler. Kendilerini temiz, bizi kirli ilan edenler, bize pantolon bahşedeceklermiş öyle mi, bize birisi zaten bunu bahşetmişti. Bu arada onlara göre biz kirliysek, milyonlarca kadın onlara göre kirliyse eğer, kirlenmek gerçekten güzeldir” dedi.

CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan başörtüsü ve mecliste yaşanan pantolon tartışmalarına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı. Emine Ülker Tarhan’ın yaptığı basın açıklamasında öne çıkan konu başlıkları şu şekilde:

“Kavga arıyorlar ama ben kavga etmeyeceğim”

“Bakın biz mazbut insanlarız, inancı da ideolojiyi de şova dönüştürüp, mecliste görevimizi yapmak yerine magazin demeçler vermeyiz. Zorunlu kalınca konuşuruz ve insanlara dayanaksız suçlamalar yapmayız. Hatırlayın sureti haktan görünmek istediler bir ara pantolon serbestisi geliyordu. Hepimiz sevindik, destek verdik. Ben ki, bir pantolon mağduruyum. Ancak teklifi geri çektiler mi, çektiler. Artık Akit suflesiyle mi yaptılar bilmem.

Şimdi hayal kırıklıklarını bastırmak için kolektif bir saldırıya giriştiler. AKP’nin kadın grup başkanvekili o dönemi bilmiyor olsa gerek, ilk icraatı bir kadına söz atarak kavga alanı yaratmak oldu. Benim kadar özel ve çalışma yaşamında pantolon giymeyi tercih eden bir kadın pantolonu engellemiş öyle mi? Size soruyorum, herhangi bir partiden bir kadın milletvekilinin genel kurulda pantolon giymesine ben nasıl engel olabilirim? Hangi partiler nasıl bir anlaşma ya da protokol yapmış ki, ben engel olmuşum. Şovları ellerinde patladı, kavga arıyorlar ama ben kavga etmeyeceğim.

“Yaşam boyu mağduriyet ödülünü size versinler”

Bakanından, ki kendisinin varlık nedeni bile tartışmalı. AB’den vazgeçen AB bakanı niye orda oturuyorsa artık, neyse ama konuşabilen ve yürüyebilen birisi o grup başkanvekiline kadar saldırıları manidardır. Kaldı ki, işlerine gelen her şeyi bir gecede değiştirebilecekken, yalan söylemeleri acizliktir. Pantolonlu bacılarına da biz engel olmuşuz öyle mi, korkmayın yaşam boyu mağduriyet ödülünü size versinler biz istemiyoruz. Ama ispat etsinler oturup mıy mıy dedikodu yapmaktan vazgeçsinler. Pantolonla genel kurula girmek istemişler de ben engel olmuşum öyle mi? Pekala itiraf ediyorum. Onlar değil hepsini ben yaptım. Muktedirlerin muktediri diyebilirsiniz bana. Kapıda bekleyip gelenlere engel oldum, gerici statükonun mimarı 4+4+4’ü adam döverek ben genel kuruldan geçirdim. Mit müsteşarını da bir gecede ben kurtardım. Pes doğrusu.

“Vapurdan inenleri denetleyen zihniyet”

Kadınların giyimini takıntı haline getirip işten attıran, vapurdan inenleri denetleyen zihniyet, benim pantolona karşı olduğumu söyleyecek öyle mi? Onlar benden her platformda dersini alır. Bunlar kadını özgür kılıp, bize pantolon bahşedecekmiş öyle mi? Aslında pantolon düzenlemesi değerlidir. Ama o gün yapsalardı daha değerliydi. Bunu vicdanlı oldukları için değil, şov için yaparlar.

Hatta pantolon verdik, astarını da verdik diye övünürler. Kendilerini temiz, bizi kirli ilan edenler, bize pantolon bahşedeceklermiş öyle mi, bize birisi zaten bunu bahşetmişti. Bu arada onlara göre biz kirliysek, milyonlarca kadın onlara göre kirliyse eğer, kirlenmek gerçekten güzeldir. Diğer kadınları dinin gereğine aykırı davranmakla suçlamak nefret söylemidir. Dördü dışında kendi kadın milletvekilleri dinin gereğini yerine getirmiyor mu? Günahkarlık, kirlilik bunlar çok çirkin şeyler. Varsa aralarında benim kadar temiz günahsız, ilk taşı ondan bekliyorum, o atsın.”

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler