YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hakan Fidan Mursi ile görüştü!"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuşmasında, "İlk kez açıklıyorum 'Mursi'yle görüşmek için' şu an bile gizli diplomasiyi sürdürüyoruz" dedi.
"Hakan Fidan Mursi ile görüştü!"
22 Ağustos 2013 / 11:33 Güncelleme: 22 Ağustos 2013 / 11:51

Özel bir televizyon kanalında konuşan Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki son gelişmeleri ve gelinen noktayı değerlendirdi.

Davutoğlu, bir soru üzerine, Türkiye'nin Mısır için aktif bir dış politika sergilediğine işaret ederek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın darbeden hemen önce Mursi ile görüştüğünü açıkladı.

"İlk kez açıklıyorum"

Mısır konusunda yürütülen çalışmalara değinen Davutoğlu, "Aktif dış politika, darbeyi mazur gösterecek şekilde, Mursi ile görüşmeden yönetim ile görüşmekse, biz bunu yapmayız. Buna aktif dış politika değil, buna darbeye meşruiyet kazandırma denir. Ama aktif dış politikanın gereği olan şeyler, perde gerisinden bir gizli diplomasi ile faaliyet yapmak ise biz bunu şu anda bile sürdürüyoruz" dedi.

"Siz teşebbüs ettiniz mi, Mursi ile görüşmek için?" sorusuna Davutoğlu, "Evet, evet, onu söylüyorum. İlk defa açıklıyorum burada, Mursi'yle görüşmek için' şu an bile gizli diplomasiyi sürdürüyoruz" cevabını verdi.

"Mübarek'in tahliyesi, süreci tersine çevirir"

Mübarek'in tahliyesini de değerlendiren Ahmet Davutoğlu, "Mursi hala içerideyken Mübarek'in tahliyesi, süreci tersine çevirir" uyarısında bulundu. Davutoğlu, şunları söyledi:

"Şimdi Mübarek bugün tahliye edildi. Tahliye edilmesi ne demek? Yani hukuki bir süreçtir. Mübarek'e özel bir düşmanlığımız da yok. Tahliye kararı alınması, bütün o demokratik süreç dediğimiz sürecin geriye döndürülmesi çabası anlamına geliyor."

"Mısır'a müdahale edilmezse, Suriye'den daha çok kan akar"

Suriye'de çok sayıda kişinin öldüğü gelişmelere de değinen Davutoğlu, benzer sürecin Mısır'da da yaşanacağı uyarısında bulundu.

Davutoğlu, "Bugün Mısır'da eğer, bu küçük görünen, sayısal olarak Suriye'dekine göre daha az görünen rakamlarda müdahale edilmezse, müdahaleden kastım, bütün uluslararası toplumun ortak mesaj vermesidir. Allah muhafaza, benzer bir sürecin Mısır'da yaşanması, Suriye'dekinin misliyle ve misliyle, çok daha fazla ölüme sebebiyet verir. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi lazım" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler