YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hak-İş: "Demek ki esksiklerimiz var"
Hak-İş: "Demek ki esksiklerimiz var"
29 Ekim 2014 00:12
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Ermenek'teki özel şirkete ait maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilere ilişkin açıkalama yaptı.

Arslan; "Bu insanların burada çalışmaya mecbur edilmesini istismar etmeden onların güvenlikli çalışmasını sağlayacak bir mekanizma kurmak gerekiyordu. Kanun bu konuda önemli bir adım attı ama bu yeni düzenlemeye rağmen demek ki eksikliklerimiz var" dedi.

Arslan, olayın meydana geldiği bölgede yaptığı açıklamada, bütün milleti hüzne boğan bir kazayla karşı karşıya olunduğunu belirterek, kazanın nedenlerinin, ihmal olup olmadığının zamanla konuşulacağını ancak şu an en büyük sorunun içerideki işçilere ulaşamamak olduğunu söyledi.

İşçilere halen ulaşılamamasının en büyük üzüntü olduğunu ifade eden Arslan, bölgenin lojistik malzemelerin temini için zor bir yerde olduğunu, teknik ekipmanların Konya, Mersin ve Karaman'dan getirilmeye çalışıldığını bildirdi.

Arslan, ailelerin de bir an önce yakınlarına ulaşılması beklentisinde olduğunu aktararak, "Dalgıçlar belki su boşaltılırken kardeşlerimize ulaşma imkanını zorlayacaklar. Gerçekten çok üzüntü verici bir şey" dedi.

Arslan, bölgenin tarıma elverişli olmaması nedeniyle işçilerin çok fazla seçeneği bulunmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu insanların burada çalışmaya mecbur edilmesini istismar etmeden onların güvenlikli çalışmasını sağlayacak bir mekanizma kurmak gerekiyordu. Kanun bu konuda önemli bir adım attı ama bu yeni düzenlemeye rağmen demek ki eksikliklerimiz var. Bu eksiklikler nedeniyle arkadaşlarımız toprağın 150 metre aşağısında ve suyun içindeler. Bu gerçekten üzüntü verici.

Türkiye'ye bunlar yakışmıyor. Sayın Başbakan başta olmak üzere bütün kamu görevlilerinin iradesi, kararlılığı yetmedi. Demek ki bizim bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var. Bu ocakları işleten iş verenlerimiz lütfen ve öncelikle bu insanların yaşamını esas almalı.

Oradan çıkaracağımız 3 kilogram kömür için bu çocukları kaybetmemeliyiz diye düşünüyorum. Umarım bir an evvel bu kardeşlerimize ulaşırız çünkü şu an bütün odaklanmamız gereken onların oradan çıkartılması. Herkes elinden gelen çabayı ortaya koyuyor. Sayın bakanlar burada, vali burada, bütün kamu görevlileri burada ama elimiz kolumuz bağlı, suyun boşaltılmasını bekliyoruz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler