YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haçlı zihniyeti yeniden hortluyor mu?
Haçlı zihniyeti yeniden hortluyor mu?
26 Nisan 2015 12:56
AK Parti Grup Başkanvekili Aydın, 1915 olaylarına ilişkin Haçlı zihniyeti yeniden hortluyor mu gibi ciddi bir endişeye kapıldığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkında, "Avrupa Parlamentosu ve diğer ülkelerin parlamentolarının bu kararı almasıyla acaba Haçlı zihniyeti yeniden hortluyor mu gibi ciddi bir endişeye kapılıyorum" dedi.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemlerde özellikle Avrupa'da ayrımcılığı körükleyen siyasi kararlar alındığını söyledi.

Parlamentoların ve uluslararası örgütlerin dünyada var olan sulh ortamını pekiştirmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, bunun yanı sıra savaş ve çatışma alanlarını barışa döndürmesi gerektiğini ifade etti.

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının, Avrupa'da Papa'nın açıklamalarından sonra topyekun bir saldırıya dönüştüğünü belirten Aydın, "Avrupa Parlamentosu ve diğer ülkelerin parlamentolarının bu kararı almasıyla acaba Haçlı zihniyeti yeniden hortluyor mu gibi ciddi bir endişeye kapılıyorum. Din adamlarının görevi, ayrımcılığı körüklemek değil, barışı ve kardeşliği sağlamaktır" diye konuştu.

Barış varken tersine bir karar alınmasının kimseye bir faydasının olmayacağına işaret eden Aydın, geçmişte bir takım acıların yaşanmış olabileceğini dile getirdi.

Bu acıları yaşayan herkesin acılarını paylaştıklarını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

"Bu ülkede bazı kimseler bir takım acılar yaşadı. Kalkıp bunu sözde soykırım iddiası ile ortaya atmanın doğru bir şey olmadığını söyledik. Zira din adamları veya parlamentolar tarihi araştırmalarla yapmakla mükellef olmayabilir. Bu işi neticelendirecek olan, karara bağlayacak olan tarihçilerdir, bilim adamlarıdır. Dolayısıyla biz en baştan beri bütün kütüphanelerimizin açık olduğunu, bu konudaki yazılı bütün eserlerin araştırılması gerektiğini, araştırmacılara kapımızın açık olduğunu ve dolayısıyla tarihçilerin oturup bu konuyu araştırması gerektiğini söyledik. Tarihçilerin bu araştırmalar neticesinde ilmi kaynaklar üzerinden tartışarak karar vermeleri gerektiğini ifade ettik. Türkiye'yi sıkıştırma anlamında alınan bu kararları 'yok' hükmünde sayıyoruz."

14:48
 // mustafa
haçlı zihniyeti ölmedi ki, zaten hortlak hortlak geziyor....
26 Nisan 2015 14:48
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler