YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güvenlik ve işbirliği plarformu öneriyoruz
Güvenlik ve işbirliği plarformu öneriyoruz
Güvenlik ve işbirliği plarformu öneriyoruz
14 Ağustos 2008 / 14:58 Güncelleme: 14 Ağustos 2008 / 00:00

Başbakan Erdoğan, Kafkaslarda barışın sağlanması için çözüm teklifini Gürcistan'a iletti.Başbakan Erdoğan'ın Rusya'ya yaptığı ziyaretin ardından Tiflis'te Gürcü lider Saakaşvili ile biraraya geldi. Kaskaslar'da barışın sağlanması için Türkiye'nin ortak güvenlik ve işbirliği platformu önerisini anlatan Erdoğan ile Saakaşvili ortak basın toplantısı düzenledi.


Gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan şöyle konuştu : "Tiflis'te yaşanan çatışmaların, komşumuzda açtığı tahribatı paylaşmak için gelmiş bulunuyoruz. Dost ve komşu Gürcistan'da yaşananlar, halkımız tarafından da yakından takip ediliyor. Biz Türkiye olarak Gürcistan'ın bağımsızlığından, toprak bütünlüğünden yanayız. Gürcistan, Kafkasya'da strateşik öneme sahip bir ülke. Türkiye olarak çatışmaların sebep olduğu yaraların sarılmasında da destek vereceğiz. Kızılay ilk olarak Gürcistan'a yardım malzemelerini getirmiştir.


Kafkasya'da güvenlik ve işbirliği platformu kurulması düşüncemi Saakaşvili'ye de ilettim. Bu konuyu Rusya Federasyonu'yla da paylaştım. Onlarda memnuniyetle karşıladılar.
Önümüzdeki hafta Azerbaycan ziyaretim olacak. Orada da İlham Aliyev'le birlikte ortak projelerimizi nasıl koruyacağımızı konuşacağız.


Yıkılan altyapı konusunda yardım talepleri oldu. Biz de Gori yıkılan evlerin ve hastanelerin yeniden inşaasında yardım sözü verdik."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler