YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güvenlik paketi neler getirecek?
Beşir Atalay, meclis gündemine gelecek Güvenlik Paketi ile ilgili olarak önemli ipuçları verdi.
Güvenlik paketi neler getirecek?
16 Ekim 2014 / 06:15 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 09:23

Kanal A'da yayınlanan ve Fatih Şahin'in sunduğu 'Çerçeve' programının konuğu Ak Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Beşir Atalay, Güvenlik Paketi ile ilgili bazı ipuçları verdi.

Atalay, pakette polisin şiddet konusunda zaafı varsa bu konuda AB ülkeleri ile birlikte çalışıacağının altını çizerek şöyle konuştu:

Biz ilk iktidara geldiğimizde Türkiye'deki olağanüstü hali kaldırdık. Biz ilk önce Türkiye'nin normalleşmesini istedik. Muhalif kesim güvenlik paketinin zarar getireceğini söylüyor, yazıyor. Onlar onu bekler. Şu anda meclise intikal etmiş bir şey yok ama her kes görecek.

Her şiddet ve terör olayında hükümet alanını daraltsın, güvenlikçi politikalara başvursun derler ama burada yanılacaklar. Hükümet bir tasarısını çıkarsın ondan sonra değerlendirme yaparız.

Paket çıktıktan sonra Türkiye'de ne olacak?

Buradaki hedef şudur: Demokratikleşme, özgürlüklerin daralması, insan haklarının kısıtlaması diye bir adım Ak Parti döneminde atılmadı, atılmaz. Bunu çok net şekilde ifade edeyim. eğer polisin şiddet olaylarında zaaflar varsa AB ülkeleri ile birlikte paralellik içerisinde belki de sadece onlarla irtibatlı şekilde bazı ufak tefek değişiklikler olabilir.

Ama esas olarak, İçişleri Bakanı-Jandarma Teşkilatı ilişkisi, koruluk gözetim mekanizması ki şu anda genel kuruldadır, buna benzer yine güvenlikle ilgili bizim uzun süredir üzerinde durduğumuz bazı reformların da bu süreçte çıkarılması ve bunun güvenlik paketi haline getirilmesi şu anda esas hedeftir. O şekilde de açıklanacak. Daha fazla detay çıktığında konuşulur. Ortada bir paket yok, üzerinde çalışılıyor. Bunlar tahmin ve sınırlı bilgilerdir.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler