YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Güvenlik ile sıkıntımız yok"
"Güvenlik ile sıkıntımız yok"
28 Şubat 2015 23:09
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli Hataya’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır kapısı’nda inceleme yaptı.

Suriye ile ilgili en aktif kapının Cilvegözü Sınır kapısı olduğunu söyleyen Canikli, diğer kapıların kapalı olduğunu belirterek, “Suriye’de yaşanan bu olaylar nedeniyle bütün ilişkilerimizde ve gümrük işlemlerinde, giriş çıkışlarda çok ciddi sıkıntılar  yaşandığını söyledi. 

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda Vali yardımcısı Mehmet Eriş’ten brifing  alan Canikli daha sonra TIR aktarma alanında inceleme yaptı. İncelemenin ardından açıklama yapan Bakan Canikli, “Sıkıntılar devam ediyor. Ticaret hacmimiz azaldı. Son aylarda  tekrar eski rakamlara doğru ilerliyoruz. Bütün yaşanan sıkıntılara rağmen ticaret hacmimizin  önceki dönemlerde yakalanan rakamlara yaklaşmış olması  önemli. Buradaki yaşanan problemi bir veri olarak kabul edip onun üzerinden bir proje üretilmedi tam aksine bu sıkıntılara rağmen ticaretimizin ihracatımızın tekrar artması  ve eski rakamlara yaklaşması noktasında çok etkin yoğun tedbirler alındı. Onun sonucunda tekrar bu rakamlara hızla tırmanıyor” dedi.

Canikli, güvenliğin önemli sorunlardan bir tanesi olduğunu söyleyerek, “Hem problemi ortadan kaldıracaksınız, ticareti de artıracaksınız bu ikisini  birlikte yapmak durumundayız. Burada  daha önce ölümle sonuçlanan  saldırı ve sıkıntı yaşandı. Buna benzer olayların yaşanmaması için tüm gereken tedbirler alındı. Tedbirlerden sonra da milletimizi üzen hadiselere yaşanmadı” diye konuştu.

Birimlerin  son derece dikkatli olduklarını, yapılması gerekenleri yaptıklarını söyleyen Canikli, yatırım , güvence, teknoloji noktasında imkanlar kullanılarak kamera sistemi,  aydınlatma gibi araçların modern imkanlarla taranmasına kadar gerekli çalışmanın yapıldığını ifade etti.

Gümrük işlemlerinin daha da etkinleşmesi, güvenlikte taviz verilmeden

Kaliteyi de yükselmek için her zaman arayış içerisinde olduklarını kaydeden Bakan Canikli, “Bazı alanlarda ilave yatırım yapılması gerektiği yönünde karar aldık. En kısa zamanda eksikler tamamlanacak.  TIR’ların aktarma yaptığı  alanda fiziki şartlar başta olmak üzere, mevcutta güvenlikte aslında çok etkili görüntü istemi var, ama bazı eksikliklerin giderilmesi gerçekleşecek. Bununla ilgili ön proje var” dedi.

Ticaretle  ilgili sıkıntıların olduğunu sözlerine ekleyen Canikli şöyle dedi;

“Suriye’den Türkiye’ye ithalat durmuş halde. Hükümetin devletin aldığı kararlar var. Suriye tarafında sağlıklı ticaret yapılması,  standartlara uygun olması gerekir. Bu olmadığı için 2 aydan bu yana yasak devam ediyor. Yakın bir zamanda devletler arası ilişkilerin sağlıklı  şekilde yürütülmesini sağlayacak siyasi yapı kısa sürede Suriye’de oluşacak. Son alınan eğit donat  kararından sonra bu sürecin hızlanacağına inanıyoruz. Orada sıkıntılı görülen ithalatın yapılmasını engelleyen bu yapı ortadan kalkmış olacak . çalışmalar sürüyor.

Önce devlet fonksiyonunu minimum şekilde de olsa ifa etmiş yerine getirmiş bir yapıyla muhatap olmamız gerekiyor. Sağlandıktan sonra ticaret gerçekleştirebiliriz. Aksi halde sağlıklı bir ticaretin unsurları yerine gelmemiş olur sağlıklı yapamayız. Temennimiz orada Türkiye Cumhuriyet olarak muhatap alacağımız yapıyı birlikte oluşturacağız. Bizimde katkı sağlayacağımız noktalar var. Bununda farkındayız. Şu anki işaretler bunun kısa sürede hayata geçirilebileceğini gösteriyor.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler