YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Güven bunalımı doğurdu"
"Bir tarafı yaparken diğer tarafı yıkamayız"
"Güven bunalımı doğurdu"
25 Ekim 2009 / 08:10 Güncelleme: 25 Ekim 2009 / 09:16

Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa'dan 28 Ekim'de Türkiye'ye gelmesi beklenen grupla ilgili olarak, "Bu Avrupa grubuyla alakalı şeyi şu anda ertelemiş durumdayız. Öyle birşeyi kabul etmiyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan, Pakistan yolunda uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye gündemine ilişkin önemli mesajlar veren Erdoğan şunları söyledi:
34 kişinin girişi esnasındaki karşılama, koordinatör bakanımızın kendileriyle yaptığı görüşmelere rağmen bunların gerçekleşmiş olması bir güven bunalımı doğurmuştur. Bu karşılama usulü, vesaire, Diyarbakır'daki o süreç, bunlar tabii bundan sonraki sürece yönelik daha da dikkatli hareket etmemizi gerektiriyor. Yani biz bir tarafı yaparken bir tarafı yıkamayız. Buna hakkımız yok"
Dağ, Mahmur ve Avrupa diye düşündüğümüz üç zeminde, şu anda Avrupa için hazırlıklar yaparken, ilk gelişteki arzu edilmeyen durumlar, bir ara vermemizi gerektirdi. Yapılan istişareler neticesinde biz bu işe bir ara verelim, konunun üzerinde çalışalım, sonra süreci ona göre devam ettirelim. Çalışmalar benim dönüşüme kadar devam edecek. Döndükten sonra tekrar değerlendireceğiz ve ondan sonra süreci belirlenen esaslar dairesinde devam ettirmeyi, yani şeklini, usulünü ona göre devam ettirmeyi planlıyoruz.
28 Ekimdeki bu Avrupa grubu ile alakalı şeyi şu anda ertelemiş durumdayız. Yani öyle bir şeyi kabul etmiyoruz.
Gelen 34 kişi sembol olarak, giyim kuşamlarıyla ortaya bir farklılık koyuyor. Bunu çok da basite indirgememek lazım. Bu ülkenin genelinde halkımızı yaralıyor. Bunu da düşünmek zorundayız. Bugüne kadar hiçbir iktidarın gösteremediği cesareti göstererek biz bir adım atıyoruz. Sen kalkıp da tek tip elbiseyle malum isimler altında benim ülkeme girersen bu ülkenin genelini yaralar."

'ÜLKEYİ YARALAR'
Ne olursa olsun, biz bu yola çıktık. Atmamız gereken adımları bundan sonra da atmaya çalışacağız. Asıl hedefimiz bölücü terör örgütü ile milletimizin arasına duvarı örmek. Milletim, onlara karşı bakışını zaten netleştirmiş durumda. Amaç benim Kürt kökenli vatandaşlarımın istismarını da engellemek. Terör örgütü onların da temsilcisi olamaz. Erdoğan, Pakistan'a hareketinden önce şehit ailelerinin tepkisine ilişkin soru üzerine "Tüm şehit aileleri böyle bir şey yapıyor diye bir gerçek yok. Demokrasi bir toleranstır. Bu toleransı ülkeyi yönetenler de, sorunu çözme azmi içinde olanlar da göstermelidir" dedi.
 

Sayın Başbakan doğru yoldadır.
 // ibrahim çelikoğlu
Cumhuriyet,demokrasi rejimidir.Demokrasi ve hukuk olmazsa olmazlardandır.Yanlız adam öldürüp suç işleyenler,demokrasi gereği yargılanmalıdırlar.Buda hukuk'un gereğidir.Başbakan'ın yapması gerekenler,kanımızca;AB ve ABD'yi zorlayarak,hiç olmazsa hukuksuzluk yaptıklarının kanıtı ile yoluna devam etmelidir.Bu güçlerle işbirliği içinde olan siyasetçileri deşifre ederek,şehit ve gazilerle işbirliği içinmde yürütmelidir.Şehit yakınları helal etmeden
kıssas ...
26 Ekim 2009 14:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler