YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürsel Tekin’in geçmişi ‘Tekin’ değil
Gürsel Tekin’in geçmişi ‘Tekin’ değil
22 Şubat 2015 11:50
İktidar oldukları takdirde, ilk işlerinin bazı gazetelere el koymak olduğu tehdidini savuran CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in siyasi geçmişinde yolsuzluk ve Yargıtay’dan kaybolan dosya iddiaları yer alıyor.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Cemaat - CHP arasında Twitter’de yaşanan İş Bankası’nın paralarını Paralel Yapı’ya aktarma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a suikast planı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu ile 45 CHP’linin +18’lik kasetlerine ilişkin doyurucu bir açıklama yerine açık açık STAR, Akşam ve Güneş gazetelerini tehdit etmişti. Tekin, CHP’nin 7 Haziran 2015 seçimlerinden zaferle çıkacağını savunarak, “8-9 Haziran’da ilk işimiz bu kirli gazetelerin tamamına el koymak olacaktır” tehdidinde bulundu.  Gürsel Tekin’in, CHP’inin 2. koltuğu olan Genel Sektererlik öncesindeki CHP’deki siyasi macerası da “yolsuzluk” ve “iltimas” başlıklı pek çok habere konu oldu.

Dosya kayıp iken vekillik geldi

Bunlardan ilki; Tekin’in Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı iken, 2005’de verdiği bir ruhsat iznine ilişkin dava. Belediye Encümeni kararı olmadan Suadiye’deki Movieplex Sineması’na ruhsat verdiği için Kadıköy 3. Ağır Ceza tarafından ‘sahtecilik’ten 3 yıl ceza alan Tekin’in dosyası Yargıtay’a gitti.

Temyiz için Yargıtay’da bekleyen dosyanın önemli evrakları 2 Aralık 2010’da Tekin’in Avukatı Özlem Arslan dosyayı Yargıtay’ın kaleminde incelemesinden sonra kayboldu. Tekin’in dosyası bulunamayan evraklardan dolayı Yargıtay’da beklerken vekil seçimlerinden iki gün önce ise Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, Tekin hakkındaki “resmi evrakta sahtecilik” suçuna ilişkin dava dosyasının  gündemlerine olmadığını söyledi. 15 aylık süreç Tekin’e vekilliğin yolunu açtı. İltimasa konu olan 300 milyon dolarlık rüşvet iddiasının sahibi ise  CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül’dü.  

 

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler