YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürsel Tekin'e kötü haber
Tarık Şengül, üst düzey bir partili aracılığıyla gelen işadamı ile yaptığı görüşmeyi kayda aldığını açıkladı...
Gürsel Tekin'e kötü haber
27 Ağustos 2011 / 13:16 Güncelleme: 27 Ağustos 2011 / 13:17

CHP Ankara İl Başkanlığı, Yenimahalle Belediyesi ve CHP Genel Merkezi üçgeninde süren 300 milyon dolarlık rant kavgası yeni bir boyut kazandı. İddiaların sahibi olan eski Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, bahse konu olan genel başkan yardımcısı ve müteahhit hakkında bilgi vermeyi reddederken, görüşmeyi kayda aldığını açıkladı.  "Üst düzey partili"nin ise Gürsel Tekin olduğu belirtiliyor.

BELGELERİ VERECEK

CHP'yi karıştıran iddialarla ilgili Kılıçdaroğlu da komisyon kuracaklarını açıkladı.

Kılıçdaroğlu, Şengül'den de belgelerle birlikte olayın raporunu istedi. Şengül ise dün yaptığı açıklamada, "Genel Başkan iddiaların ciddiye alınıp değerlendirileceğini söyledi. Ben de elimdeki bilgi, belge ne varsa bir kaç gün içinde Genel Merkeze ileteceğim" ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA GÖSTERMELİK

Şengül kendisine rüşvet teklif edilmediğini aksine iş takipçiliği yapmasının istendiğini de itiraf ederek, "O iş adamının ismini açıklamayacağım. Bunu muhatapları açıklasın" diye konuştu.

Fakat Şengül'ün gazeteci Can Dündar'a teklife ilişkin elinde bant kaydığı olduğunu açıklaması kafaları karıştırdı. Kasete rağmen bir komisyonun kurulacak olması incelemenin de göstermelik olacağı kuşkusunu doğurdu.

TEDİRGİN OLDUM

Şengül, CHP yönetimini zora sokacak şu açıklamayı yaptı: "Biz dosyayı incelerken mayıs ayında bir işadamı, üst düzey bir partili aracılığıyla randevu istedi. Tedirgin oldum. Çünkü gelen, Ankara'da müteahhitlik, arsa alım satım işleri yapan, siyasetle de uğraşan bir işadamıydı. Tuzak olabileceği korkusuyla görüşmeyi kayda aldırdım. İşadamı, Çayyolu'ndaki imar değişikliğine Şehir Plancıları Odası'nın açacağı davaya engel olmamı istedi. Karşılığında 'Seçim çalışmalarında kullanırsınız' diyerek maddi destek vaat etti. İşadamının çabası anlaşılır da, bizim siyasilerin aracılığını hazmetmek zor." Şengül, Çayyolu'ndaki arazi ile ilgili yapılan imar değişikliği sonucu 188 konut sayısının 5 kat civarında artarak 892'ye ulaşmasının sağlandığını ve ortada 300 milyon dolarlık bir rant oluşturulduğu iddiasında bulunmuştu.

İŞADAMI A.B. Mİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Yenimahalle Belediye meclislerinin de işin içine girdikleri olayda, ortada 500 milyon dolarlık rant oluştuğu belirtiliyor.

İddialara göre Şengül'den yardım isteyen kişi ise Çayyolu'nda inşaatları bulunan, Petrol Ofisi Bayi ve MHP'li belediye başkan adayı olan işadamı A.B. İşadamına aracılık ettiği öne sürülen Gürsel Tekin ile A.B.'nin ise petrol ofisi işletmeciliğinden tanıştıkları iddia öne sürülüyor.

Gürsel Tekin'in ikinci vukuatı

Yenimahalle'deki imar yolsuzluğunda aracı olduğu iddia edilen Gürsel Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı sırada da imar için evrakta sahtecilik yapmakla suçlanmıştı.

Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yaptığı sırada, Belediye Encümeni, 10 Mart 2005'te Suadiye Movieplex Sinema Salonu'nun yapımında ruhsata aykırı ilave bulunulduğu gerekçesiyle yıkım ve para cezası kararı aldı.

Encümenin verdiği kararı dikkate almayan Tekin ise yasaları ihlal ederek, 26 Mayıs 2006'da sayı numarası da vermeden binaya ruhsat verdi. Tekin'in işlemi yargıya taşınınca hukuksuzluklar ortaya çıktı. 'Görevi kötüye kullanma' iddiasıyla Kadıköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Tekin için suçun 'evrakta sahtecilik'e girdiği belirtilerek, dosyası Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Tekin'in yargılanması 3 yıldan fazla sürerken, 'resmi belgede sahtecilik' yapıldığı kanaatine varan Ağır Ceza Mahkemesi suçun cezasını 24 Aralık 2009'da 2 yıl 6 ay hapis cezası olarak belirledi. (Yenişafak)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler