YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürsel Tekin'den hükümete çağrı
CHP Genel Başkan Yarıdmcısı Gürsel Tekin, hükümete seslenerek, Siyasi Partiler Yasası'nı değiştirmeyi teklif etti.
Gürsel Tekin'den hükümete çağrı
27 Temmuz 2013 / 16:03 Güncelleme: 27 Temmuz 2013 / 18:55

Tekin, partisinin Edremit İlçe Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en temel sorunlarından biri olarak gördüğü Siyasi Partiler Yasasının yeterince tartışılmadığını savundu.

Siyasetçilerin, 12 Eylül 1980'deki askeri müdahaleyle ilgili darbecilerle hesaplaşılacağına yönelik söylemlerine rağmen aynı dönemde getirilen Siyasi Partiler Yasasının değiştirilmeye cesaret ya da teşebbüs edilemediğini söyleyen Tekin, şöyle konuştu:

"Neden bu yasanın değiştirilmesine teşebbüs edilmiyor? Çünkü Siyasi Partiler Yasası değişirse demokrasi gelmiş olacak. Sayın Başbakan'ın son dönemlerde mitinglerinin adı, 'milli irade mitingi'dir. Milli irade demek, milletin parlamentoda temsil edilmesi demektir. Hiç kimse kusuruma bakmasın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) milletin temsili söz konusu bile değildir. Milletin temsil edilebilmesi için milletin kendi kaderini kendisinin çizmesi gerekiyor. Kendi vekilini, kendi belediye başkanını, kendi yöneticilerini seçebilecek pozisyonda olursa o zaman millet iradesi olur. Aksi takdirde tayinli sistem ve siyasi partilerin tayinleriyle milli irade ya da millet iradesinin tecelli etmesi ne yazık ki söz konusu değildir. Kısacası, hesap verilebilir, şeffaf, temiz siyaset için Siyasi Partiler Yasasının değişmesi gerekiyor. Yerel seçimler öncesi iktidar partisine bir çağrıda bulunuyorum. Gelin, Siyasi Partiler Yasasını değiştirelim, yüzde 10 barajını da dünyanın her yerinde olduğu gibi makul bir ölçüye getirelim, demokrasinin önünü açalım."

Tekin, daha sonra ilçe merkezinde kurulan halk pazarını gezerek esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler