YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürsel Tekin: Seçim barajında sürprizler olabilir
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yüzde 10 seçim barajı konusunda sürpriz gelişmeler olabileceğini söyledi. Tekin, "AK Parti-HDP arasında baraj için centilmenlik anlaşması olabilir" dedi.
Gürsel Tekin: Seçim barajında sürprizler olabilir
09 Ocak 2015 / 09:55 Güncelleme: 09 Ocak 2015 / 09:57

İktidar ile HDP arasında süren “çözüm süreci” müzakerelerinde masadaki olmazsa olmazlardan birinin “yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi” olduğunu belirten Tekin şöyle konuştu:

Yüzde 10 siyaseti kilitliyor: Siyasette demokrasiyi işletemezseniz neyi çözeceksiniz? Bu da şunu aklımıza getiriyor; müzakere edilen ama hangi maddelerin müzakere edildiğini bilmediğimiz görüşmelerin en önemli gündem maddelerinden birisinin de yüzde 10 barajı olduğunu. Çünkü yüzde 10 barajı, bölgede siyaseti kilitleyen bir unsur. Bu yüzden mutlaka esnetilmesi gerekiyor.

Teklifimiz masada duruyor: Ben, AK Parti ile HDP arasında yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi konusunda bir anlaşma olduğunu düşünüyorum. Büyük olasılıkla iki parti barajın düşürülmesi konusunda bir ‘centilmenlik anlaşmasına’ vardı. Değişiklik için zamanlamayı bekliyorlar. CHP olarak bizim teklifimiz masada duruyor. Barajın yüzde 3 veya yüzde 5’e düşürülmesini savunuyoruz.

Sözümüzün arkasındayız: Barajın düşürülmesi halinde, yeni barajın 2015 seçimlerinde uygulanması için Anayasa değişikliği gerekiyor. Anayasa değişikliği gündeme gelirse CHP olarak biz sözümüzün arkasında dururuz ve değişikliğe destek veririz. Seçim barajı; AK Parti, CHP ve HDP’nin oylarıyla Meclis’te 450’nin üzerinde oyla kabul edilir. Türkiye de bu uygulamadan kurtulmuş olur. Yani Anayasa değişikliği konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Burada AK Parti, samimi mi değil mi ortaya çıkacak bir samimiyet testinden geçiyor.

 

HABERTÜRK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler