YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay'ı isyan ettiren olay ne?
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Adana'da yapımı yıllarca tamamlanamayan kültür merkezindeki incelemelerinde, "Ben bu gördüklerim karşısında isyan duygusu hissediyorum içimde" dedi.
Günay'ı isyan ettiren olay ne?
07 Ekim 2009 / 23:09 Güncelleme: 07 Ekim 2009 / 23:16

Bakan Günay, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere geldiği Adana'da Yüreğir Kültür Merkezi'ni gezdi. Günay, kültür merkezinin estetik kaygısı ve mimari herhangi bir özelliği olmayan bir dolu yapının amaca uygun olmadığını söyledi. Gelişi güzel boş mekanlarla kullanışsız bir dolu yapının olduğunu ve bunların özel firmalara projelendirilip temellerinin atıldığını belirten Günay, "Türkiye'nin bir çok yerinde kültür merkezlerimiz var. Başka bakanlıklarda da benzer binaların olduğunu sanıyorum, ama bizde devar" dedi.

Kültür merkezi binasında kullanılan inşaat malzemelerinin kalitesinin çok iyi olmadığını düşündüğünü aktaran Günay daha sonra şunları söyledi: ''Yapılanı tamamlamak gibi bir yükümlülük var önümüzde. Ama yeni başlasak, yeni proje yapsak bundan çok daha iyisini yapmak mümkün. Ben bu gördüklerim karşısında isyan duygusu hissediyorum içimde. Hiçbir bakan, hiçbir vali, hiçbir belediye başkanı kendi cebinden bir tek kuruş harcamıyor. Buralara dökülmüş olan ve boşa harcanmış olan bütün paralar kamunun parası. Ve kamunun parasını hiçbir yetkili, hiçbir kamu görevlisi böyle gelişi güzel, hesapsız, kitapsız, plansız kullanmamalı. Ama ne yazık ki bunlar yapanın yanına kar kalıyor, Türkiye'de böyle bir anlayış var. Bu yapı kullanışsız.  Koca bir bina içinde 300 kişilik bir salon var. Balkonun kullanılması mümkün değil. Balkona oturan kişi sahneyi göremiyor. Bunun benzerleri Türkiye'nin başka yerlerinde de var. Bunlar ne yazık ki, bize aldığımız kötü bir miras. Tamamlama yükümlülüğü altındayız, ama devam ettiğimiz zaman da kamunun  parasını verimsiz kullanmış oluruz."

Türkiye'nin dört bir tarafında kötü projelerin olduğunu ifade eden Günay, "Bunları gördükçe çok büyük üzüntü duyuyorum. Bu, Adana ile ilgili bir örnek değil. Bu kötü projeler bir dönem galiba özel firmalara yaptırılmış ve bakanlık bunları gelişi güzel bazı yerlere serpiştirmiş" diye konuştu. Kamu parasının geçmiş yıllarda gelişi güzel kullanıldığını savunan Günay, devletin henüz bu tür uygulamalarla hesaplaşma noktasına kendisini taşımadığını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:   "Geçmiş yıllarda inanılmaz bir hesapsızlık, siyasi belki ticari bilmiyorum anlayışlarla kamu parası çarçur edilmiş. Buna kimsenin hakkı yok. Buna gerçekten içimden büyük bir isyan duyuyorum. Bence bunlar görevi kötüye kullanmadır."

Bakan Günay, daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara'da birinci derecede arkeolojik sit alanı üzerine yapılan binayı yıktırdığını hatırlatarak, "Anavarza'da arkeolojik alan diye köylünün evine çivi çaktırmıyoruz. Bakanlık 90'lı yıllarda birinci derece arkeolojik sit alanının üzerine 2 buçuk kat bina yapmış, sonra arkeolojik alanda olduğu için kullanılmaz diye 15 yıldır boş tutmuş ve arkeolojik alanda olduğu için ben bu binayı geçen hafta yıktım. Bu yazık ve günahtır. Bizim o kadar kültür merkezine, eğitime hastaneye ihtiyacımız var. Ama geçmişte 'ben yaptım oldu' anlayışı içinde devlet yönetilmiş geçmişte ve şu anda bununla bedel ödüyoruz. Artık bu tür hesapsız, kitapsız, gelişi güzel kamunun parasını herhangi bir yerde çarçur etmiyoruz. Ama  yapılmış olanlar, yanlış başlamış olanlarla ciddi bir mücadelemiz var" dedi.

Bakan Günay, basın mensuplarına "Biraz içimi boşalttım sizlere, kusura bakmayın" dedikten sonra kültür merkezi binasındaki incelemelerini  tamamlayarak Adana'dan ayrıldı.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler