YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay'dan Ergenekon Operasyonu'na savaş
Kültür Bakanı:Ergenekon Operasyonu AKP'nin aleyhine işliyor dedi
Günay'dan Ergenekon Operasyonu'na savaş
19 Nisan 2009 / 16:51 Güncelleme: 19 Nisan 2009 / 00:00

 Ertuğrul Günay'dan 2. Ergenekon çıkışı
"Böyle önemli bir sürecin (Ergenekon Soruşturması) asıl hedefinden ve doğrultusundan saptırılmaması, herkesin ve başta hukuk uygulayıcılarının ana görevidir"


Kültür ve Turizm Bakanı Günay, yaptığı yazılı açıklamada, yargı konusu bir sürece müdahil olmayı doğru bulmadığı için şu ana kadar ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında bir açıklama yapmadığını, ancak bugün basında çıkan bazı haberler nedeniyle, böyle bir açıklamaya ihtiyaç duyduğunu ifade etti.


''Kamuoyunda 'Ergenekon' adıyla bilinen soruşturma ve yargılamanın, Türkiye siyasal tarihi içinde demokrasinin ve hukuk devletinin sağlıklı temellere oturması açısından son derece önemli bir hukuk süreci'' olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, açıklamasında şunları kaydetti:


''Böyle önemli bir sürecin, asıl hedefinden ve doğrultusundan saptırılmaması, herkesin ve başta hukuk uygulayıcılarının ana görevidir. Önceki yıllarda, 'Susurluk' adıyla bilinen soruşturma süreci, ülkede hortlatılan kısır tartışmalar, laiklik ekseninde yaratılan kavgalar ve üretilen yapay korkularla mecrasından saptırılmış ve sonuçsuz kalmıştır.


Şimdi de Ergenekon soruşturmasının asıl hedefinin, ülkemizde demokrasiye karşı kurulan tuzaklar, Türkiye'yi yeniden bir askeri müdahale ortamına sürüklemek için yapılan provokasyonlar, bu amaca yönelik terör eylemleri ve hatta cinayetler olduğu asla unutulmamalı, konuyu saptıracak, yapay tartışmalara meydan verecek girişim ve işlemlerden özenle sakınılmalıdır.


Bu soruşturma, demokrasiyi korumak ekseninde ve hukuk devleti ilkelerine özenle bağlı kalarak sürdürüldüğü ve bu yolda aydınlatıcı sonuçlar alındığı ölçüde Cumhuriyet tarihimiz içinde özel ve önemli bir yer tutacak, böylelikle demokrasi ülkemizde süreklilik ve gerçeklik kazanmış olacaktır.'' (AA)


GÜNAY'DAN İLGİNÇ 'ERGENEKON' ÇIKIŞI


Ergenekon Operasyonu'na açık savaş ilan eden Bakan Günay dün demediğini bırakmamıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlık personelinin bir semineri için cuma akşamı Antalya'ya geldi. Geceyi Kemer Kiriş'deki Limak Limra Otel'de geçiren Günay, İstanbul'a gitmeden önce Ergenekon ile ilgili soruları yanıtladı.


Bakan Günay, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan ve üyeleriyle, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da içinde bulunduğu bazı yeni ve eski rektörlerin gözaltına alındığı Ergenekon'daki 12'nci dalga operasyonunu değerlendirirken, “Bu son gelişmeler tatsız” ifadesini kullandı.


Günay, Türkan Saylan ve ÇYDD'ye yönelik operasyon için ise “Özellikle o iş çok saptırıcı bir şey oldu. Bazen korkuyorum işi saptırmak için içeride özel gayretler de var mı diye” dedi.


AKP'NİN ALEYHİNE İŞLİYOR


Bakan Günay, Ergenekon operasyonları nedeniyle iktidar partisine yönelik eleştirilerin arttığını belirtip, “Şu anda Ergenekon'da süreç AKP'nin aleyhine mi işliyor?” sorusuna şu yanıtı verdi:


“Kesin öyle oldu. Aleyhine işliyor. Bu şeye benziyor. 12 Mart geldi, darbecilik işine bulaşmışları aldı. Sonra döndü Tarık Zafer Tunaya'yı, Bülent Nuri Esen'i almaya başladı ve iş sulandı. 12 Mart bir demokrasi düşmanı hareketine dönüştü. Burada da, bu kadıncağız (Türkan Saylan) velevki bu işin içinde olsun, onu görme ya, onu görme ya... Daha neler var, onu görme ya...” (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler