YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay: Toğrağın altında mayın üstünde hain var
Kültür ve Turizm Bakanı Günay'ın sözleri çok tartışılacak
Günay: Toğrağın altında mayın üstünde hain var
30 Mayıs 2009 / 22:17 Güncelleme: 30 Mayıs 2009 / 00:00

Altında mayınlar üstünde hainler var

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Türkiye ve Dünyada farklı kavramlarla yan yana getirildiğini belirterek ilginç ifadeler kullandı.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Türkiye'de ve dünyada başka kavramlarla yan yana getirilerek anıldığını ifade ederek, "Toprağımızın altında mayınların, üstünde hainler olmaması gerekir." dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mardin'deki Ak Parti İl Kongresine katıldıktan sonra karayoluyla Şanlıurfa'ya geldi. Vali Yusuf Yavaşcan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ak Parti milletvekili Müfit Yetkin ile daire amirleri tarafından valilikte karşılanan Günay, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Yavaşcan'dan kısa bir brifing aldı. Burada konuşan Günay, Şanlıurfa'nın inanç ve kültür turizmindeki önemine değindi.


Türkiye'nin inanç ve kültür turizmindeki potansiyeliyle dünyada en bereketli ve köklü ülkelerden birisi olacağını anlatan Günay, bu bölgedeki tüm tarihsel dokuyu öne çıkaracak olan turizm potansiyelini yükseltecek olan kültürel ve alt yapıyı düzenlemeye çalıştıklarını ifade etti. Bakan Günay, insanlık tarihinin ilk ayak izleri sayılabilecek olan Göbeklitepe gibi bir yapıya sahip olduklarını hatırlatarak şunları söyledi: "Önceki yıl bir rastlantı sonucu ortaya çıkan ve ilgiyle takip ettiğimiz Haleplibahçe gibi yeni hazinelerimiz var. Ayrıca Şanlıurfa dünyaca önemli inanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinden birisidir. Türkiye baştan sona bir açık hava müzesidir. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, çok bereketli çok tarihsel çok köklü bir topraktır."


Güneydoğu'nun Türkiye'de ve dünyada başka kavramlarla yan yana getirilerek anıldığından yakınan Günay, "Halbuki Güneydoğu Anadolu dünya açısından inanç kültür turizmi arasında bir çekim merkezlerinden birisi olabilir." diye konuştu. Günay, Şanlıurfa'da Gaziantep'te ve Mardin'de ciddi bir turizm potansiyelini ellerinde tutmalarına rağmen, bölgenin tam anlamıyla barış ortamında olabilmesi halinde bu potansiyel inanılmaz boyutlarda yükseleceğini altını çizdi.


Günay, "Ama bunun için toprağımızın altında mayınların, üstünde hainler olmaması gerekir. Tılsım bundan ibarettir. Halkımızın toprağımızın mayınlardan üstünden hainlerden kurtardığımız anda Türkiye bereketin sağlığın bolluğun esenliğin güzelliğin güvenliğin at koşturduğu gençlerimizin iş sahalarını bulduğu başımızın göğe erdiği bir dünya parçası haline gelecektir. Bu sıkıntılara rağmen 2008'de Türkiye dünya 7.'si oldu. Türkiye'ye gelen turist sayısı itibariyle ve gelir rakamlarıyla Türkiye geçtiğimiz yıl dünya 7.'si oldu. Kaynaklarımıza sağlığa eğitime turizme altyapıya ayırsa bereketimiz çok daha fazla olacaktır." dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Valilikten ayrıldıktan sonra Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Buradan ayrılan Bakan Günay ve beraberindekiler önceki yıl ortaya çıkan Haleplibahçe'deki Amazon kraliçesinin bulunduğu mozaikleri gezdi. Mozaiklerin son halini gören Bakan Günay, çalışmalarından dolayı yetkililere teşekkür etti. Günay, burada gazetecilere yaptığı açıklamada: "Dünya çapında gelecekti ünlenebileceğini düşündüğü bir arkeolojik buluntu bu. Bölgede buna benzer çok buluntular var. Hatay'dan başlayarak Güneydoğu'ya doğru gittikçe buna benzer çok yerler var. Hepsini teker teker gördüm ama buradaki renkler santimetredeki taş çalışması çok önemli ve çok özenli bir şekilde işlenmiş. Çok büyük bir ustalık var. Çok önemli bir sanat eseriyle karşı karşıyayız. Gezdiğimiz alan koskoca bir saray yavrusunu barındırıyor. Bu saraya yapısı varsa çevrede de mutlaka bu sarayı yaşayan bir uygarlık var. Haleplibahçe dünyada gelecekti bilinen bir uygarlık merkezi olacağına ben bütün kalbimle inanıyorum."


Bakan Ertuğrul Günay, buradaki programının ardından Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da katılacağı AK Parti Gaziantep İl Kongresi'ne katılmak üzere bu şehre hareket etti.Haber 7

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler