YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gümbür gümbür geçireceğiz"
Başbakan Erdoğan: Diktayı başka yerde arıyorlar; dikta içinizde be...
"Gümbür gümbür geçireceğiz"
15 Mayıs 2010 / 20:31 Güncelleme: 15 Mayıs 2010 / 20:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'YSK zorlama bir karar verdi. Biz 60'a da 120'ye de hazırız. Gümbür gümbür o sandıklardan inşallah anayasa değişikliğini geçireceğiz." dedi.

Başbakan Erdoğan, Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB)'nde 40 milyon TL'lik yatırımla kurulan 'Lojistik Merkezi'nin yanı sıra yatırımı tamamlanan 18 firmanın açılışı, Alaşehir Sarıkız Petrol Üretim tesisi ve 9 firmanın da temel atma törenine katıldı.
 

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği paketi ve referandum tartışmalarına değindi. Erdoğan, 1982 Anayasası'ndan herkesin şikâyetçi olduğunu anlattı.
 

Başbakan Erdoğan, "İstedik ki böyle bir önemli meselede, geniş mutabakat sağlayalım, geniş bir uzlaşma zemini oluşturalım. Ama ne yazık ki TBMM'de grubu bulunan diğer siyasi partiler bu uzlaşmaya yanaşmadılar. Uzlaşma komisyonunun içerisinde yer almadılar. Sırf biz yapıyoruz, sırf bu iktidar yapıyor diye bizim yanımıza yaklaşmadılar.'' ifadelerini kullandı.
 

Erdoğan, taslağı vermeden ''Bunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz'' denildiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı;
 ''Neyi götürmediniz ki? Ne çıksa hepsini Anayasa Mahkemesi'ne götürdünüz. Zaten Anayasa Mahkemesi'nin adını da bunlar değiştirdi. Bu CHP zihniyeti Anayasa Mahkemesi'nin adını 'Ana Muhalefet Mahkemesi' koydu. Türkiye'nin en acil, en önemli, hayati ihtiyacına kulaklarını tıkadılar, sırtlarını döndüler. Sizler de eminim televizyon ekranlarından izlediniz. Düşünebiliyor musunuz, bir Genel Başkan arkadaşlarına diyor ki, 'Siz oy kullanma kabinine girmeyeceksiniz'. Nerede demokrasi? Bu ne demek? 'Ben size güvenmiyorum. Olur ya, içeri girersiniz de kabul oyu kullanırsınız'. Bunun için onlara güvenmiyor.
 

Sadece kürsüde konuşacaksınız, bu iktidara verip veriştireceksiniz, oy kullanmaya gelince kullanmayacaksınız, hani dikta, nerede demokrasi? Diktayı başka yerde arıyorlar. Dikta içinizde be... Dikta da kendilerine, arkadaşlarına oy kullandırtmayacak kadar dikta. Bakıyorsun bir başka grup. Onlar da yine aynı. Onlar da oy kullandırtmadılar. Sorduğun zaman bağırırlar, 'Partimizi kapattılar.' Eee hadi bakalım, çık meydana. Onlar da oy kullandırtmadılar. Olur ha belki gider kabul oyu kullanır. Onun için de oy kullandırtmadılar.
 

Bunun adı demokrasi değil, bunun adı güven değil. Ama her şeyiyle ekibimiz hem konuşulması gerekeni konuştu, hem de gidip oyunu kullandı. Kim yanındaki arkadaşlarına güveniyor, kim güvenmiyor, bunlar da iyot gibi açığa çıktı.
 

İki hafta boyunca Meclis'i kilitlediler. 'Başbakan' dediler, 'Devleti bıraktı, geldi, buraya karargâhı kurdu. Gece gündüz burada duruyor Başbakan'. Bu devletin işi değil mi? Anayasa yapmak devletin işi değil mi? Ben de bu iktidar partisinin hem Genel Başkanıyım, hem de Başbakanım. Buraya gelmemden daha doğal ne olabilir? Geldim. Arkadaşlarımla beraber oturdum, kuliste de oturdum, genel kurulda da oturdum. Çünkü bunu o denli önemsedim. Bu tarihi süreçtir ve biz Meclis'te de yine Başbakanlık makamımızda yine bu görevleri aksatmadan yürüttük."
 

Erdoğan, şöyle devam etti; "Uluslararası misafirlerimiz vardı. Yabancı ülkelerden misafirlerimizle de görüşmelerimizi yaptık. Gitmemiz gereken yerler varsa, oylamalar arasında onları da yaptık. Onlar da bizi bizden daha iyi takip ediyordu. Tek özellikleri oy kullanma kabinine giremiyorlardı. Bize söyledikleri şuydu; 'Sayın Başbakan, nasıl geçiyor, nasıl durum' Adım adım takip ettiler ve ne yazık ki şunun önemini kavrayamayacak kadar bundan uzaklar ve işte hemen Anayasa Mahkemesi'ne bunu da götürdüler. Götürsünler. Biz emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. Biz görevimizi yaptık.''
 

Başbakan Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun referandum tarihine ilişkin karar verdiğini belirterek, ''Şimdi Yüksek Seçim Kurulu bir karar verdi. Zorlama bir karar, bunun da farkındayız. Neymiş 60 gün olmazmış, 120 gün olurmuş. Verdiğiniz karar hayırlı olsun diyoruz. Biz 60'a da, 120'ye de hazırız. 120 gün geldi 12 Eylüle dayandı. Gümbür gümbür o sandıklardan inşallah anayasa değişikliğini geçireceğiz." dedi.
 

Başbakan Erdoğan, "Bu anayasa değişikliği sizin önünüze gelecek. Son noktayı siz koyacaksınız. Milletin bu yetkiyi kullandığını 12 Eylül'de görecekler. Size güvenmeyenler sizin kararınızı beğenmeyenler bir kez daha anayasa mahkemesine gittiler. Millet bize gel demez mi? 'Biz varken niye başka hakimlere gidiyorsunuz' demez mi? Neden dolambaçlı yollara başvuruyorsunuz. İnşallah sandık kurulacak. Anayasa değişikliği paketi sizin önünüze gelecek orada milletim takdirini kullanacak. İnanıyorum ki milletin bunları mahcup edecek. Yeter söz de karar da milletindir diyoruz." diye konuştu.
 

 NOTLAR
Atina'dan İzmir'e gelen Başbakan, MOSB'daki tören alanına helikopterle indi. Vatandaşlar, yağmura rağmen Başbakan'ın programına yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, Başbakan'ın konuşmasını sık sık "Türkiye'ye sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesti.
 

Törene; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün'de katıldı. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler