YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'ün imzası taklit edilerek 10 kişi Ataşe Yardımcılığı'na atanmış!
Gül'ün imzası taklit edilerek 10 kişi Ataşe Yardımcılığı'na atanmış!
Gül'ün imzası taklit edilerek 10 kişi Ataşe Yardımcılığı'na atanmış!
04 Mart 2009 / 09:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Diplomat atamalarında dönemin bakanı Gül'ün imzasının taklit edildiği iddiası yargıya taşındı. 2 kişi 'sahtecilikle' suçlandı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanlığı döneminde gündeme gelen 'sahte imza' iddiası yargıya taşındı. Ataşe yardımcılığına ataması yapılmayan Osman Nuri Çelik, atama kararnamesinde Gül'ün imzasının taklit edilerek sahte belge düzenlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.


Savcılığın incelemeden sonra soruşturma izni için Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a başvurması bekleniyor. Babacan izin verirse diplomatlar hakkında dava süreci başlayacak. İddiaya göre, 22 Temmuz 2004'teki Ataşe Yardımcılığı Atama Komisyonu'nda 59 adayın başvurusu değerlendirdi. Adaylar arasında Bakanlığın deneyimli bürokratı Osman Nuri Çelik de bulunuyordu. Komisyonun, 59 aday isimden 10'unu ataşe yardımcılığı için dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e önermesi gerekiyordu.


Süreç sonunde 10 kişinin atama kararını Gül de imzalamış görünüyordu. Ancak iddiaya göre, belgedeki 'Gül imzası' taklitti ve bu taklit imzayla 10 diplomatın ataşe yardımcılığı ataması yapılmıştı.


Sabah

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler