YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'ün hiç yayınlanmamış fotoğrafları
11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminde Foto-Film Şube Müdürü olarak görev yapan Mehmet Demirci, kendi çektiği ve bugüne kadar yayınlanmamış ait fotoğraflarından oluşan bir kitap hazırladı.
Gül'ün hiç yayınlanmamış fotoğrafları
01 Kasım 2014 / 22:57 Güncelleme: 01 Kasım 2014 / 23:06

Demirci, 'A Protokol' adını verdiği kitabını Gül'e doğum günü olan 29 Ekim'de hediye etti. 

foto-006.jpg

11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Foto-Film Şube Müdürü olarak görev yapan ve halen beraber çalışan Mehmet Demirci, ilk kez resmi bir fotoğrafçı sıfatıyla kitaba imza attı. 

Alfa Yayınlarından 750 adet basılan kitap, 135 sayfadan ve 93 fotoğraftan oluşuyor. Kitaptaki 40 fotoğraf daha önce hiçbir yerde yayınlanmadı. Kitap, 'Makam, Memleket, Ziyaret, Görev Başında, Özel Zamanlar ve Son Gün' başlıkları altında 6 bölümden oluşuyor. 

Güle'e doğum gününde hediye etti

Fotoğrafları çeken ve kitabı hazırlayan Mehmet Demirci, Doğan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Daha önce bu tarz bir kitap yapılmadı. İlk kez resmi bir fotoğrafçı bu bakış açısı ile bir kitap hazırladı. Kitabı Cumhurbaşkanı Gül’e 29 Ekim olan doğum gününde teslim ettim.

Birşeyler hazırladığımı biliyordu, fakat bu tarz birşey beklemiyordu. Her bölüm benim o kavrama bakış açımı anlatıyor. Klasik protokol fotoğraflarının ötesinde 50 yıl sonrada bakıldığında fikir verecek seçki hazırladım. Görünen Cumhurbaşkanlığı kavramının biraz arkasındaki işleyişe ışık tutmaya çalıştım" dedi. 

Demirci, Abdullah Gül’ün kitabı inceledikten sonra, 'Tarihe kalacak bir kitap' yorumunda bulunduğunu anlattı. 

Ön söz'den Gül'e

Kitabın hazırlık aşamasından bilgisi olan, ancak içeriği kendisi içinde sürpriz olan 11. Cumhurbaşkanı Gül, 'A Protokol' adlı kitaba, 'Bu kitap; işine tutkuyla bağlı, o anı yakalama peşinde koşan, beni gölgem gibi takip eden Mehmet Demirci’nin gözünden Cumhurbaşkanlığı dönemimin ilginç ve özel anlarını sergilemesi açısından da önemli bir çalışmadır' diye ön söz yazdı. 


Mehmet Demirci kimdir?

1978 yılında Adana’da doğdu. 2000 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. 2001-2006 yılları arasında birçok basın- yayın organı için haber dosyaları ve foto-röportajlar hazırladı.

Ortadoğu coğrafyasındaki birçok önemli olayı takip eden Demirci, Irak ve Afganistan savaşı, İsrail - Filistin çatışmaları, Sudan’daki iç savaş, Pakistan depremi olmak üzere birçok tarihi olayı belgeledi.

Demirci, 2006 yılında mesleki kariyerine ABD’de devam etme kararı alarak New York’a yerleşti. Amerika’da bulunduğu dönem içinde Barack Obama’yı başkanlığa götüren Amerikan seçimlerini takip etti. Tüm dünyanın merak ettiği Guantanamo Hapishanesine giren ender gazetecilerden biri oldu.

2010 yılında New York Basın Birliği tarafından, Amerikan eğitim sistemi üzerine 10 aylık gazetecilik programına seçilen 12 yabancı gazeteciden biri oldu ve bu konuda 4 ayrı makale ve 1 radyo haberi hazırladı. Demirci, 2011 yılında ise Uluslararası Gazetecilik Değişim Program kapsamında Alman gazetesi Die Tageszeitung için çalıştı.

2012 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Foto Film Şube Müdürü olarak görev yapıyor ve fotoğraf çekmeye devam ediyor.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler