YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'ün açıklamasını doğruladı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili sözlerine doğruladı.
Gül'ün açıklamasını doğruladı
13 Ağustos 2011 / 17:21 Güncelleme: 13 Ağustos 2011 / 17:32

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili, ''Beklentimiz, bu işte hatası, ihmali, kusuru olan kişilerin bir an evvel gözaltına alınıp yargılanmaları'' dedi.

Destici, partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ramazan ayının rahmet ve mağrifet ayı olduğunu belirten Destici, Müslüman inancına göre de bu ayda paylaşmanın büyük bir önem taşıdığını söyledi. Türkiye'de 60 milyon insanın yoksulluk ve açlık sınırında yaşadığını savunan Destici, şunları kaydetti:

''Ama Türkiye'de açlıktan ölen kimse yok. Afrika'da 50 yıldır insanlar açlıktan ölüyor. 'Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir' diyen bir inanca mensubuz. Bunun hem dünyada hem de ahirette vebalı var. Orada insanlar açlıktan ölürken biz israf içinde boğuluyoruz. Biz bu ramazan ayının gereği olarak başta BBP olmak üzere tüm halkımızı Afrika'ya yardım yapmaya çağırıyoruz.''

Destici, TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kızılay ve insanı yardım kuruluşlarının başlattığı kampanyaların da yerine ulaşacağına inandığını ifade etti.


-''SOMUT OLAN ŞEYLER VAR''-


Mustafa Destici, bir gazetecinin ''Bir gazetede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Muhsin Yazıcıoğlu için şehit ifadesini kullandığı yazılmış  Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir ifade kullandı mı '' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Gazetenin kullandığı ifadeyi sayın Cumhurbaşkanı aynen kullandı. 'O bir şehittir' dedi. Biz başından itibaren bu bir kaza da olsa, bir suikast da olsa Muhsin Yazıcıoğlu'nu şehit olarak addediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu anlamda söylemiştir.

Cumhurbaşkanımız daha önceleri bu işe kaza ve takdiriilahi gözü ile bakıyordu, şimdi gelinen nokta da ise derin şüpheleri var.

Divan üyelerimizle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyarete gitmiştik. O da 'bu hadisenin sonuna kadar takipçisi olacağım ve hadise neyse ortaya çıkaracağız. Böylece hem çok değerli bir siyaset adamımıza, devlet adamımıza görevimizi yerine getireceğiz hem de devletin itibarını kurtaracağız' dedi, kullandığı ifadeler bunlardı.''

Şu anda kamuoyunda bir bilgi kirliliğinin de bulunduğuna vurgu yapan Destici, ''Kayıp cihazları kimlerin çaldığının görüntüleri var. Somut olan şeyler var. Artık gerekenin yapılması lazım'' dedi.

''Bir gazetecinin somut adımlar atılsın derken asker, sivil tutuklansın talebiniz mi var '' sorusu üzerine Mustafa Destici, ''Şu anda bunlar bir ihmal mi hata sonucu mu kusur mu organize bir şey mi'' olduğunun araştırıldığını belirtti. Destici, ''Asker-sivil diye bir şey yok. Beklentimiz, bu işte hatası, ihmali kusuru olan kişilerin bir an evvel gözaltına alınıp yargılanmaları'' diye konuştu. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler