YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güler'den operasyon açıklaması
Güler'den operasyon açıklaması
13 Mart 2013 10:54
İçişleri Bakanı Güler, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamaya ilişkin şüphelilerin yakalanmasına yönelik,''Suriye tarafında yapılmış bir operasyonumuz yoktur'' dedi.

 

Bakan Güler, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu'nun toplantısına girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Türk polisinin, Cilvegözü'ndeki saldırıyla ilişkin Suriye'nin Lazkiye şehrinde operasyon yapıp yapmadığının sorulması üzerine, ''Emniyet teşkilatı mensuplarının veya Türkiye'deki güvenlik güçlerinin hiçbirisi yurt dışında böyle bir operasyon icra etmemiştir. Söz konusu kişiler kapıdan girişte tabii ki daha önce yapılan takipler neticesinde gözaltına alınmışlardır. Bizim Suriye tarafında yapılmış bir operasyonumuz yoktur'' diye konuştu. 
 
Görüntüleme merkezinin, yüz tanıma merkezinin, adli mercilerden alınan yetkiye göre yürütülen teknik takiplerin, geriye doğru giriş çıkış kayıtlarının ve  diğer kayıtların ayrıntıyla incelendiğini belirterek, ''Binlerce kareden tespitler yapıldı. Bağlantıları kuruldu ve daha sonra şahısların kimlikleri tespit edildikçe bu takip sürdürüldü. Öbür tarafta yani Suriye tarafında herhangi bir operasyonun olmadığını özellikle belirtmek isterim'' dedi. 
 
 
''Başka yerlerde de eylem yapma hazırlığında olduklarını da biliyoruz''
 
 
Bir gazetecinin ''iki ayrı eylem iddiası var'' sözleri üzerine Güler, ''Tabii başka yerlerde de eylem yapma hazırlığında olduklarını da biliyoruz. Şimdi değil her zaman bu tür eylemlerin olabileceği yönündeki tedbirlerimizi sürdürüyoruz. Onun da araştırması yapılıyor. 5 kişinin tutuklanmasından sonra bir kişinin daha bu olayla ilgisi olduğu için gözaltına alındığını söylemiştim. Onunla da ilgili soruşturmamız sürüyor'' dedi.
 
''Suriye'den getirilen zanlıları Suriye Özgür Ordusu'nun teslim ettiği'' iddiasının hatırlatılması üzerine Bakan Güler, bu tip operasyonlarda yardım ve koordine edilebilecek birçok kanal olduğunu ve bunlardan birkaçının kullanılmış olabileceğini söyledi.
 
 
''Bugün öğle saatlerinde teslim edilmelerini bekliyoruz''
 
 
Güler, terör örgütü PKK'nın kaçırdığı kamu görevlilerinin serbest bırakılması için başlatılan girişimlerle ilgili soru üzerine, bugün öğle saatlerinde, Kuzey Irak yönetimi yetkililerinin, Halil İbrahim Kapısı'nda, Türk yetkililerine kamu görevlilerini teslim etmesini beklediklerini söyledi.
 
Günlerden beri yaptıkları görüşmelerde bugünkü harekat tarzını da tespit ettiklerini bildiren Güler, şöyle konuştu:
 
''Nasıl alınacak, hangi şartlarda alınacak, bunların hepsini belirledik. Herhangi bir sıkıtının olmayacağını umuyorum. Dün itibarıyla 30'a yakın kaçırılan kamu görevlilerinin akrabalarını orada misafir ettik. Kuzey Irak'taki yönetimden kendilerini teslim aldıktan sonra kimlik ve adres tespiti, sağlık kontrolü yapacağız.''
 
Güler, kaçırılan kamu görevlilerinin, aileleriyle Habur Mülki İdare binasında buluşturulacağını, daha sonra en yakın havalimanına intikallerinin sağlanacağını bildirdi.
 
Bu konuda herhangi bir propaganda ve şova yönelik hareketin olmaması bakımından gerekli önlemlerin de alındığını dile getiren Güler, ''Bu konuda sorumluluk içinde davranacaklarını umuyoruz'' dedi.
 
Güler, bir başka soru üzerine basına gerekli görüntülerin servis edileceğini kaydetti.
 
 
AA
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler