YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güler: Herkes kriz çıksın diye zevkle bekliyor
Güler: Herkes kriz çıksın diye zevkle bekliyor
Güler: Herkes kriz çıksın diye zevkle bekliyor
09 Temmuz 2008 / 08:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin enerjide ciddi sorunlar yaşandığı eleştirilere yanıt verdi: ''Elektriği olmayan bir ülke, başkasına nasıl verir? Madem Türkiye, ekonomik durum bu kadar kötü, niye millet enerji yatırımını birbirini ezerek yapıyor?'' dedi.


TBMM Genel Kurulu'nda, Elektrik Piyasası Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa tasarısı üzerinde CHP grubu adına konuşan Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, düzenlemenin, hükümetin enerjide ülkeyi ne hale getirdiğini yansıttığını savunarak, Türkiye'nin enerji arzında ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti.
 
"Ortada ciddi bir tablo var" diyen Öztrak, AK Parti hükümetinin son 5.5 yılda enerjideki yanlış politikaları nedeniyle elektrik arzı sıkıntısı yarattığını ileri sürdü.
 
Enerjiyi özel sektöre devretmenin hedef olamayacağını, sektörün tümüyle piyasa kurallarıyla işleyemeyebileceğini belirten Öztrak, ancak hükümetin konuyla ilgili tavrının, özel sektörü bu alanda yatırım yapmada ürküttüğünü söyledi.
 
Öztrak, "Başbakan, sürekli olarak taşı taş üstüne koyanlar ve koymayanlar söylemini kullanmaktadır. Ama ne yazık ki AKP hükümetleri enerjide taşı taş üstüne koymamıştır" dedi.
 
Enerjide yaşanan sorunun, ne uluslararası piyasalar ne de AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgisi olduğunu anlatan Öztrak, "AK Parti'nin izlediği politika ciddi risk birikimine yol açmıştır. Bu, cari açık ve enerji darboğazına yansıyacak. Bugün Başbakan'ın grup konuşmasını izledim; 'Türkiye yukarıdan aşağıya doğru değil, aşağıdan yukarıya doğru bir değişim yaşamaktadır' gibi felsefi konuları konuşuyordu. Bu, Bizans'ın son günlerinde meleklerin cinsiyetinin tartışılmasın abenziyor" diye konuştu.
 
MHP: "Enerjiyi yüzde 62 pahalıya kullanıyoruz"
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da tasarı üzerinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, enerji arz güvenliği ve açığı sorunu olduğunu söyledi.
 
AK Parti'nin Acil Eylem Planı ve daha sonra Meclisten çıkarılan 9'uncu Kalkınma Planı'nda enerjiyle ilgili taahhüt ve hedeflerine yaklaşamadığını savunan Vural, "AKP, enerjide gerekli yatırımları yapmamıştır. Kendisinden önceki dönemlerde yapılan yatırımlarla kurulu güçten vatandaşa elektrik veren hükümet, şimdi artık bunun yeterli olmadığının farkındadır. Hükümet, olmayan elektriği yurt dışına satma anlaşmaları bile yapıyor. Enerjide ciddi yatırımların yapılması gerekmektedir" dedi.
 
"Ancak bu düzenlemenin enerjide gerekli yatırımların yapılmasını sağlayacağına dair ciddi şüpheler vardır" diyen Vural, "Enerjideki fiyat artışı da Türkiye'ye çok kötü bir dönemde yakalamıştır. Beceriksiz, kötü yönetimlerin, sonunda yaptığı şok zamlardır. Yüzde 44 zamla, vatandaşın bütçesine büyük bir darbe vuruldu" dedi.
 
Vural, Türk insanının enerjiye yüzde 62 daha pahalıya kullanabildiğini savundu.
 
"Kriz çıkmasına sevinebilecek insanlar..."
 
AK Parti grubu adına konuşan Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, muhalefet milletvekillerinin konuşmasıyla ilgili olarak, "Kriz çıkmasına sevinebilecek insanlar olduğunu görüyorum. Üstelik daha hiç böyle bir olgu yokken..." dedi.
 
Kamunun enerji yatırımlarından çekilmesinin özellikle istenen bir durum olduğunu belirten Yıldız, bu boşluğun özel sektör tarafından ikame edilmesi gereğini savunduklarını anlattı.
 
"Açtığımız tesisleri görmüyorlar mı?"
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, tasarıyla ilgili getirilen eleştirileri yanıtlarken, göreve geldiklerinde Türkiye'nin elektrik ihtiyacının bir kısmının Bulgaristan'dan temin edildiğini, bunun yetmediğini belirterek, yerel kaynaklara ağırlık vererek bunu durdurduklarını söyledi.
 
Irak, Suriye, şimdi ise Yunanistan'ın zor durumlarında Türkiye'nin yardımcı olmayı görev bildiğini kaydeden Güler, "Elektrik olmayan bir ülke başkasına nasıl verir?" diye sordu.
 
Türkiye'de 80 yılda üretilen elektriğin üzerine yüzde 58 daha kattıklarını belirten Güler, enerjide verimliliğe ağırlık verdiklerini kaydetti. Güler, kendi dönemlerinde yatırım yapılmadığı eleştirilerine karşılık şunları söyledi: "Ben şaşıyorum, hiç yatırım yapılmadığını nasıl söyleyebiliyorlar? Açtığımız tesisleri görmüyorlar mı? 30 milyar dolar civarında yatırımı devlete bir kuruş yük olmadan başlattık" dedi.
 
Güler, elektriğe 5.5 yıl zam yapmadıklarını belirterek, "IMF'nin bu dönemde verdiği para, kredi olarak 6.4 milyar dolardır. Bizim enerjide halkımıza aktarığımız avantaj, 20 milyar dolardır. O zaman basında 'elektrik fiyatları artmalı' denildiğinde hiç sesiniz çıkmadı? Doğalgazı 9 ilden 59'a çıkarmaya para buluyoruz da santral yapmaya mı bulamayacağız?" diye konuştu.
 
Termik santrallerinin kapasite kullanımının yüzde 35'ten yüzde 74'e çıkarıldığını anlatan Güler, "Herkes sanki zevkle bekliyor, kriz çıkacak diye. Ben bu kadar mazoşist bir duyguyla acı çekmeyi isteyen... Böyle bir şey göremiyorum. Ben bakan olarak sizi battaniyelerde oturtmadım. İran, 34 gün doğalgazı vermeyince sizi üşütmedik. Şu anda hem doğalgaz hem de elektriği en ucuza kullanan ülkelerden biriyiz. Buna memnun olmanız lazım" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler