YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül ve Erdoğan saldırıyı nasıl değerlendirdi
Gül ve Erdoğan saldırıyı nasıl değerlendirdi
Gül ve Erdoğan saldırıyı nasıl değerlendirdi
08 Ekim 2008 / 20:51 Güncelleme: 08 Ekim 2008 / 00:00CUMHURBAŞAKANI GÜL SALDIRIYI ŞÖYLE DEĞERLENDİRDİ


Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır'da polis servis otobüsüne yapılan hain saldırıyla ilgili açıklması yayınlandı. Yapılan açıklama şöyle:


"Diyarbakır'da polis servis aracına yapılan saldırıda, dört polisimizin ve bir görevlimizin şehit olması, çok sayıda polisimizin de yaralanmasından derin üzüntü duydum. Can kaybının artmaması en büyük dileğimizdir.


Devletimizin kararlı mücadelesi karşısında çöküş yaşayan ve insanlık dışı eylemlere başvuran terör örgütünün bu çirkin saldırısını şiddetle kınıyorum.


Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamak için fedakarca mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize yönelik bu hain saldırıyı gerçekleştirenler adalet önünde mutlaka hesap verecektir.


Devletimizin kararlılığı, güvenlik güçlerimizin çabaları ve milletimizin büyük desteğiyle terörle mücadele topyekün sürdürülecektir.


Milletimiz sarsılmaz bağlarla birbirine bağlıdır. Bu da terör örgütünü aciz kılacak ve başarısızlığa mahkum edecek en önemli etkenlerden biridir.


Saldırıda şehit olan polislerimize ve görevlimize Allah'tan rahmet, ailelerine, milletimize ve Emniyet Teşkilatımıza başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar


BAŞBAKAN ERDOĞAN NE DEDİ?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kimse güvenlik güçlerimizin operasyon gücünden taviz beklemesin. Bu operasyonel gücünü güvenlik güçlerimiz, polisiyle de askeriyle de sürdürecektir. Nereye kadar? Terör örgütü silahını bırakıncaya kadar sürecektir'' dedi.


TBMM'de gazetecilerin Diyarbakır'daki polis servis aracına yapılan saldırıyla ilgili sorularını yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:


''Son gelen bilgi; maalesef 4 şehidimiz var. Tabii şu anda silahlarını bırakarak kaçmışlar. O silahlar alındı. Yaralılarımız şu anda hastanede. Temenni ederiz ki oradan şehitlerimize ilave çıkmasın. Tabii bu iş artık yoğun bir şekilde devam ediyor. Gerek şu andaki tezkere süreci, gerek önümüzdeki yerel seçimler, gerek bölgedeki yapılan son çalışmalar...


Bu noktadaki mücadele devam edecektir. Ama bunlar asla bizi yıldıramayacaktır. Ama yine söylüyorum; birliğimiz, beraberliğimiz burada çok önemli. Birlik, beraberlik, siyasi amaçlara dönüştürülmemeli. Kimse de güvenlik güçlerimizin operasyon gücünden taviz beklemesin. Bu operasyonel gücünü güvenlik güçlerimiz, şüphesiz polisiyle de askeriyle de sürdürecektir. Nereye kadar? Terör örgütü silahını bırakıncaya kadar sürecektir. Ve kimse de bu terörün böyle kısa vadeli bir süreç olduğunu... Onu da beklemesin.


Bu, dünyanın her yerinde uzun süreçli bir mücadele. Ama olayın sadece güvenlik boyutu yok. Olayın diplomatik boyutu var, siyasi boyutu var, ekonomik, sosyolojik ve psikolojik boyutu var. Bütün bunlara yönelik olarak da yarın bir çalışmamız olacak. Silahlı kuvvetlerimizin üst düzey yöneticileri ile terörle ilgili bakan arkadaşlarım ve teknokrat arkadaşlarımız birlikte yarın bir çalışma yapacağız ve yeni yol haritamızı gözden geçirecek, atılacak bazı adımlara yönelik de buradan inanıyorum ki bir karar çıkmasına zemin hazırlayan çalışma yapacağız. Yarından sonraki süreçte bu çalışmalar yoğunluk kazanacak. Onu da ifade etmek isterim.''


Erdoğan, ''Tezkere sonucunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna da ''Bu hassasiyeti gösteriyor'' karşılığını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler