YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gül, son cumhurbaşkanı olacak"
"Gül, son cumhurbaşkanı olacak"
01 Haziran 2013 17:29
AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı 10'uncu Bölge Toplantısı'nda konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Türkiye'nin 2014 seçimlerine kadar kritik bir döneme girdiğini kaydetti.

İzmir Kaya Termal Otel Kongre Merkezi'nde sabah saatlerinde başlayan toplantıda konuşan Vekil Tayyar, "2014 ağustos ayına kadar Türkiye çok kritik bir döneme giriyor. Her türlü provakatif ortama açık bir ortam var. Önemli figürlere yönelik suikast planlarının olabileceği bir kritik evreye giriyoruz. Hepimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Reyhanlı saldırısı ve Taksim'i de bundan ayrı düşünmeyelim. Sadece iç dinamiklerle açıklanabilecek bir durum da değil" dedi.

AK Parti İzmir, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak il ve ilçelerinin ana kademe, kadın kolları ve gençlik kollarının siyasi ve hukuki işler başkanlarının da katıldığı toplantıda AK Partili Vekil Şamil Tayyar, 2014 yılında Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkın Cumhurbaşkanını seçeceğini de belirtti.

Abdullah Güll son Cumhurbaşkanı, Başbakan ilk Devlet Başkanı olacak

Tayyar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olması halinde mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son Cumhurbaşkanı, Başbakanın da ilk devlet Başkanı olacağını söyledi.

Vekil Tayyar, "2014 Cumhurbaşkanı seçimleri değil aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olma ihtimalidir. Sayın Başbakanımızın aday olup olmayacağını bilmiyorum, Allahın izniyle aday olur ve kazanır. Sayın Erdoğan ilk devlet başkanı, Sayın Gül son Cumhurbaşkanı olur. Halkın tercihiyle devlet başkanı olan Sayın Erdoğan fiilen icranın başkanı da olacaktır. Şimdiden yeni modelle ilgili Anayasa değişikliğinin mutlaka ama mutlaka yapılması gerekiyor. Yapamazsak seçimden sonra Türkiye'nin gündemine Başkanlık Sistemi modeli mutlaka gelecektir" diye konuştu.

"Başörtüsü ve Kürt sorunu çözülmeden Türkiye büyük devlet olmaz"

Yeni Anayasa ile birlikte Türkiye'de yeni bir dönemin de başlayacağını dile getiren AK Partili Vekil Şamil Tayyar, başörtüsü ve Kürt sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini, bu iki sorun çözülmeden Türkiye'nin büyük devlet olamayacağını da vurguladı.

Tayyar, şunları söyledi: "Yeni bir Anayasa yapacağız. Başörtüsü başta olmak üzere din ve vicdan özgürlüğü önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Terör sorunun toptan çözeceğiz. Halkla beraber egemenlik yetkisini kullanmaya ortak edilmiş kurumlar var. Bu kurumlar üzerinden sizin yetkinizi sürekli olarak gaspediyorlar. 2010 Referandumu olmasaydı son dönemdeki girişimlerin önemli bri kısmı olmayacaktı. Arzu ediyorum ki önümüzdeki dönem başörtüsü önündeki yasaklar kalkar ve parlamentoda başörtülü vekiller de olur. İnşallah önümüzdeki yıllarda tüm dağlarımızda, ovalarımızda piknik yapılan bir Türkiye'yi inşa ederiz. Türkiye bunları gerçekleştirmeden asla büyük devlet olamaz. Kürt meselesini ve başörtüsü sorununu çözmeden Türkiye asla büyük devlet olamaz, ayak bağlarından kurtulamaz."

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler