YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: Asla müsaade edilemez
Gül: Asla müsaade edilemez
09 Temmuz 2014 11:58
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, "Paralel yapı en son Milli Güvenlik Kurulu kararına yansıyan ve artık bizim, milletin, devletin kırmızı çizgisidir" dedi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, "Amirlerinin değil de abilerinden talimatı alan bir kamu görevlisine, belediyelerde de asla müsaade edilemez. Bu konuda belediye başkanlarımız gerekli hassasiyete sahip" dedi.

Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "paralel yapı"nın 17 Aralık girişimi ve ardından yaşanan sürecin, devletin tüm kademelerinde bir amaç doğrultusunda sızmaların olduğunu ortaya çıkardığını belirttti. Gül, "Paralel yapıyla mücadele sadece Sayın Başbakanımızın bir şahsi mücadelesi değil, AK Parti'nin de şahsi mücadelesi değil. Bu paralel yapının, hangi düşünceye, hangi inanca sahip olursa olsun, devlet çerisinde, kendi inancını, illegal bir şekilde, devletin kendi hiyerarşik yapısı dışında, çetevari yapılanmasını bu topraklarda ne devlet ne millet kabul eder" ifadesini kullandı.

"Bunların hepsi yasalarımızda çok ağır şekilde ceza gerektiren suçlar" diyen Gül, şöyle konuştu:

"Ama baktığımızda yargı içerisinde, polis içerisinde bu anlamdaki bir takım maalesef yapılanmaların olduğunu ve bunların devletin milletin bekası değil de kendi düşüncelerinin çıkarlarının bekası için çalışmalar yapıldığı görüldü. Nasıl ki Sayın Başbakanımız, "nefesimin sonuna kadar mücadele edeceğim' diyorsa biz de Sayın Başbakanımıza, bu siyasette yolculuk yapan AK Parti'liler ve bu milletin fertleri olarak bu mücadeleyi yapmak zorundayız. Biz bu devleti bin yıllık bu topraklarda kolay bulmadık. Bir bedel ödeyerek, mücadele ederek, bin yıllık bu topraklarda kardeşçe yaşıyoruz. Dolayısıyla bedel ödeyerek aldığımız bu coğrafyada devlete, millete kasteden, dış güçlerin bir şekilde desteğiyle, yönlendirmesiyle ülkemize, birliğimize kasteden bu yapılanmaya hiçbir yerde müsaade etmeyiz."

"Amirlerinden değil de abilerinden talimatı alanlara müsaade edilmez"

Paralel yapıyla mücadelenin sadece genel yönetimle değil yerel yönetimler bazında da etkin bir şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Gül, şöyle devam etti:

"Bu genel yönetimde olduğu gibi belediyelerde de bu anlamda kendi hiyerarşik yapısı içinde olması gereken, amirlerini değil de abilerinden talimatı alan bir kamu görevlisine, belediyelerde de asla müsaade edilemez.

Bu konuda belediye başkanlarımız gerekli hassasiyete sahip. Biz de bu konuda belediyelerde, belediye başkanlarımızın gerekli hassasiyet içerisinde olduklarına inanıyoruz. Bu sadece belediye ve genel yönetim değil, bu devletin genel stratejik bir kararıdır."

"Milletin, devletin kırmızı çizgisidir"

"Paralel yapı, en son Milli Güvenlik Kurulu kararına yansıyan ve artık bizim, milletin, devletin kırmızı çizgisidir" ifadesini kullanan Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dışişleri'ndeki en mahrem konuşmayı, görüşmeyi dinleyip bunu servis eden bu anlayışın bir şekilde masum görünmesinin mümkünatı var mı, hayır. Bu ülkenin Başbakanı hakkında, 'dönemin başbakanı' diye söyleyenler, dönemin paralel yapılanması içerisindeki bu suç örgütleri, gerekli hesabı mahkemeye, yargıya verecektir.

Bunların asla tasvibi mümkün değil. Bu mücadele sadece Başbakanımızın değil bütün AK Parti teşkilatının, bütün milletin, devletin bekasını düşünen bütün bu konudaki kamu görevlilerinin aslında birinci önceliği olması gerekir. Bu önümüzdeki süreçte de temel yol haritalarımızdan birisi de stratejik yol haritalarımızdan birisi, bu olacaktır. Kesinlikle devlet içerisinde kümelenmeye, yuvalanmaya, illegal çeteleşmeye asla izin verilmeyecektir." 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler