YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, Arabistan ziyareti öncesi basın toplantısı yaptı
Gül, Arabistan ziyareti öncesi basın toplantısı yaptı
Gül, Arabistan ziyareti öncesi basın toplantısı yaptı
03 Şubat 2009 / 15:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi. Gül Suudi Arabistan ziyaretinde ticari ilişkiler baş konu olsa da Gazze ve böldeki diğer sorunların da önemli konu başlığı olacağını ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Gazze sorununa arabuluculuk için bölge ülkelerine ziyarette bulunmuştu. Daha sonra Erdoğan’ın Davos’taki çıkışından sonra Türkiye’nin arabuluculuk rolünü büyük ölçüde zedelediği ifade edilmişti..


Suudi Arabistan’a Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, birçok üstü düzey yetkili ve işadamlarından oluşan bir heyetle gidiyorum


Ülkelerimiz arasındaki köklü dostluk ve kardeşlik ilişkilerini daha da geliştirmek ve ileri götürmek arzusundayız. Başta Kral Abdullah ile olmak üzere Suudi Arabistan’daki temaslarım sırasında Türkiye-Suudi Arabistan ikili ilişkileri ile bölgesel konularda işbirliğimizi daha da ileri götürmek için neler yapabileceğimizi istişare edeceğiz.


Bu ziyaretin iki ayağı var birisi ikili ilişkilerimiz diğeri de bölge konularıyla ilgili istişarelerde bulunmak. Kral Abdullah deneyimli ve vizyon sahibi bir bölge liderdir.


Ziyaretim iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konulardaki gözden geçirme ve ilk elden fikir teatisi sağlayacaktır.


Bu çerçevede Gazze'de yaşanan trajedinin ertesinde Ortadoğu ve Irak'taki durum başta olmak üzere bölgesel meselelere dair gelişmeler hakkında görüş alışverişi yapacağız.


Gül’ü kızdıran soru


Gül basın mensuplarının sorularını cevapladığı bölümde bir muhabirin “Kral Abdullah’ın Türkiye ziyareti sırasında özel hediyelerle geldiğini biliyoruz.” Diye başladığı cümlesini yarıda keserek “Nereden biliyorsunuz?” diye sordu. Daha sonra muhabir, “Çünkü devletler arası bir gelenektir hediyeleşmek, siz de bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti adına özel bir hediye götürecek misiniz?” diye sordu. Aynı muhabir ikinci sorusunda da aslında programınız oldukça yoğun ama bir Cidde, Mekke’ye 45 dakikalık mesafede acaba bir umre ziyareti planınız da var mı?” diye sordu.


Gül bu sorulara sinirlendiğini belli ederek tek cümleyle cevap verdi: Ziyaretten sonra hepsini görürsünüz!


Milliyet

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler