YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, ABD ve İsrail'i uyardı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM'deki Filistin'le ilgili oylamayla ilgili, "Bu oylamada en çok ders alması gereken İsrail'dir." dedi.
Gül, ABD ve İsrail'i uyardı
11 Aralık 2012 / 15:00 Güncelleme: 11 Aralık 2012 / 15:04

Cumhurbaşkanı Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. İki lider, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül, burada yaptığı konuşmada İsrail ve BM'deki oylamada Filistin aleyhine oy kullanan ABD'ye uyarılarda bulundu. BM'deki oylamadan ABD'nin de çıkarması gereken dersler olduğunu kaydeden Gül, Türkiye'nin ise Filistin'e bu statüyü 25 sene önce vermiş olmasına dikkat çekti. Gül, "Bizim gönlümüzde ve Türkiye nazarında Filistin'in statüsü bir devlettir; ama 29 Kasım da anlamlı bir tarihtir." dedi.

"Bu oylamada en çok ders alması gereken İsrail'dir." diyen Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in bütün çabalarının orta ve uzun vadede kendi aleyhine olacağının 'aşikar' olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, İsrail için, "Yerleşim politikasından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini, bunun ateşle oynamak olduğunu ve bunun kabul edilemeyeceğini hatırlatmak isterim." ifadelerini kullandı.

BM'deki oylamada dünyanın vicdanının 'açık seçik ortaya konulduğunu' söyleyen Gül, Filistin bu statüyü kazanınca 'gurur ve heyecan duyduklarını' belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin bütün gücüyle Filistin'in bağımsız bir devlet olarak BM'ye üye olması için çalışacağını da dile getirdi.

Abbas: "Filistin halkı adına geldim"       

Mahmud Abbas da, "Buraya Filistin halkı adına gelmiş bulunuyorum. Onlar adına size desteklerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum." dedi. Abbas, İsrail'in yerleşim kararını kabul etmeyeceklerini de vurgulayarak, desteklerinden ötürü Türkiye'ye teşekkür etti.

CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler