YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
GPS'e alternatif bir sistem kuracağız
GPS'e alternatif bir sistem kuracağız
13 Ocak 2015 13:33
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "GPS'e alternatif olan bir sistemi, yani Ulusal Konum Belirleme Sistemi'ni ülkemizde de kuracağız" dedi.

Elvan, Türksat AŞ Gölbaşı Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen e-Devlet Kapısı Ödül Töreni'nde, Türksat'ın bölgedeki en büyük uydu işletmecilerinden biri olduğunu anlattı. Türksat'ın e- Devletin yürütücüsü olduğunu, kablo televizyon yayınlarının bulunduğunu ifade eden Elvan,"Şu anda 22 ilde Türksat kablo yayını gerçekleştirilmekte, bu yıl 3 il daha ilave edeceğiz. Bu illerimiz Şanlıurfa, Bolu ve Karaman. Bu 3 ilimizde de kablo yayın çalışmaları bu yıl sonu itibariyle tamamlanacak ve kablo yayını yapılan il sayısı 25'e yükselecek" diye konuştu.

Türksat 4A uydusunun devreye alınmasıyla TV kanal sayısında yüzde 40'lık artış olduğuna işaret eden Elvan, Türksat 4A'nın 585 televizyon kanalına ulaştığını söyledi. 5A uydu imalatı için tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Elvan, "Önümüzdeki günlerde en az yüzde 25 yerli katkı olmak kaydı ile ihaleye çıkıyoruz" ifadesini kullandı.

Elvan, Türksat 6A'nın da milli uydu olacağını, tamamen yerli üretimle gerçekleştirileceğini belirterek, bununla ilgili proje çalışmalarına başlandığını, TÜBİTAK ile imzalanan anlaşma çerçevesinde çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

Türkiye olarak Ulusal Konum Belirleme Sistemi'ni geliştirme yönünde çalışmalara başladıklarını hatırlatan Elvan, "Ciddi bir aşamaya geldik. Başarılı bir şekilde devam ediyor. İnşallah artık GPS'e alternatif olan bir sistemi, yani Ulusal Konum Belirleme Sistemi'ni ülkemizde de kuracağız" dedi.

"e-Devlet Kapısı kullanıcı sayısı 20 milyonu geçti"

Vatandaşları en fazla doğrudan ilgilendiren sistemin e-Devlet olduğunu vurgulayan Elvan, bugün itibariyle e-Devlet Kapısı kullanıcı sayısının 20 milyonu geçtiğini, 2014 yılında 3,5 milyon yeni kullanıcının sisteme dahil olduğunu kaydetti.

Elvan, e-Devlet kullanıcı olma şartının 15 yaşa düşürüldüğünü, 15 yaş üstü her 3 kişiden 1’inin şu anda e-Devlet hizmetini kullandığını söyledi.

Hedeflerinin kısa vadede nüfusun  yüzde 50'den fazlasına e-Devlet hizmeti sunmak olduğunu dile getiren Elvan, şu anda 151 kurum ve kuruluşun bin 83 farklı hizmetinin e- Devlet Kapısı üzerinden verildiğini, bunlar arasında 99 belediyenin de bulunduğunu bildirdi.

"2015 yılında tüm üniversiteleri e- Devlet kapsamına dahil ediyoruz"

Önceki dönemlerde kullanılan sistemin sadece bilgi ve belge almaya yönelik olduğunu anlatan Elvan, 2014 itibarıyla vatandaşlar tarafından kamu kurumları ile olan iş ve işlemlerin bir kısmının e- Devlet üzerinden verilmeye başlandığına dikkati çekti.

Elvan, askerlik sevk işlemlerinin sadece e-Devlet Kapısı üzerinden yapıldığını anımsatarak, 2014 yılında ilk kez bedelli askerlik başvurularının da e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Elvan, üniversiteyi kazanan tüm öğrencilerin e-Devlet üzerinden kayıt yapmasına imkan sağlayacak sistemin de altyapısını oluşturduklarını kaydetti.

Geçen yıl 32 üniversite ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde tüm kayıt işlemlerinin e- Devlet üzerinden gerçekleştirildiğini belirten Elvan, "2015 yılında tüm üniversiteleri bu kapsama dahil ediyoruz. İnşallah hiç bir öğrencimiz, örneğin Ankara'da bulunup da Elazığ'a kayıt yaptırmak için gitmeyecek, e- Devlet üzerinden kaydını yaptırabilecek" şeklinde konuştu.

Bankacılık faaliyetlerinin internet üzerinden de yapılabildiğine işaret eden Elvan, bu yıl Türksat aracılığı ile e- Devlet üzerinden tüm vatandaşların bankacılık işlemlerini yapma imkanına kavuşacağını bildirdi.

Aktif Bilgilendirme Sistemi 6 ay içinde devreye girecek

Elvan, Aktif Bilgilendirme Sistemi'nin de son derece önem arz ettiğini vurgulayarak, vergi borcu, trafik cezaları gibi bilgilerin e-Devlet üzerinden otomatik olarak ilgili kişiye SMS veya internet yoluyla ulaştırılacağını söyledi. Bununla ilgili önemli bir aşama kaydedildiğine dikkati çeken Elvan, "6 ay içerisinde bu sistemi bütünüyle devreye sokuyoruz. Çalışmalarımız hemen hemen tamamlandı. Ancak bunların test süreçleri var" ifadesini kullandı.

Elvan, Türksat Genel Müdürlüğünün Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği halinde lise öğrencilerine yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacaklarını belirtti.

"Hedefimiz  e-Dönüşüm sıralamasında da dünyada ilk 10 içerisinde yer almak"

Kamu Entegre Veri Merkezi Projesi'nin kurulması yönünde çalışmalarının olduğunu dile getiren Elvan, şöyle konuştu:

"Günümüzde veri güvenliğine daha çok önem vermemiz gerekiyor. Veri güvenliğini de tam manasıyla sağlamak açısından Kamu Entegre Veri Merkezleri kuruyoruz. Burada kamunun tüm verileri saklanacak ve isteyen kurumlarımız bu verilere bu merkez üzerinden ulaşabilecekler. Bunların yedeklemesi de söz konusu olacak. Bir ilde Kamu Entegre Veri Merkezi kuracağız, bir başka ilde de bunun yedeklemesini sağlayacağız. Şu anda bu Kamu Entegre Veri Merkezi ile ilgili çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Aslında bu da e-dönüşümün bir parçası. İlkini de Konya Kozağaç’ta kurmayı düşünüyoruz."

Elvan, amaçlarının 2023 yılından önce e-Dönüşüm sıralamasında dünyada ilk 10 ülke arasına girmek olduğunu bildirdi.

Türksat'ın projelerinin yazılım sektörünün gelişmesine katkı sağladığını ifade eden Elvan, son iki sene içinde Türksat'ın 250 tedarikçi firma ile işbirliği yaptığını anlattı. Elvan, Türksat'ın yaptığı projelerde Açık kaynak kodlu yazılımları kullanmaya özen gösterdiğini dile getirerek, "Önümüzdeki günlerde akıllı telefonlarınızdan Türksat'ın uygulamalarına girmemiz mümkün olacak" dedi.

KKTC'de e-Dönüşüm projesini A’dan Z’ye Türksat'ın gerçekleştirdiğini anımsatan Elvan, 2 ay içinde e-Kimlik dağıtımını yapacaklarını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tüm devlet hizmetlerinin bu sistem üzerinden verileceğini bildirdi.

Elvan, bugün itibarıyla 14 kamu kurum ve kuruluşunun Belgenet Projesi'ni kullandığını ifade ederek, sadece Orman Genel Müdürlüğü Belgenet kullanıcı sayısının 20 bine ulaştığını kaydetti.

Bakan Elvan konuşmasının ardından, 20 milyonuncu e-Devlet Kapısı kullanıcısı Rabia Özdemir'e dizüstü bilgisayar ödülünü takdim etti.

Ayrıca, e-Devlet Kapısı hizmetlerine ilişkin, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Ünlü, SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Lütfi Aydın ve Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç'a da Bakan Elvan tarafından sertifika verildi.

 

AA

Etiketler: , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler