YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gönüllerimiz Suriye'deki, Mısır'daki kardeşlerimizde
Gönüllerimiz Suriye'deki, Mısır'daki kardeşlerimizde
08 Ağustos 2013 10:18
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Gönüllerimiz, Suriye'de büyük zulüm altında inleyen, Mısır'da istikrarsızlık dolayısıyla gelecek kaygısı taşıyan kardeşlerimizde" dedi.

Bayram namazını Konya'da, Kapı Camisi'nde kılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, namazın ardından cami cemaatiyle bayramlaştı, bayramını tebrik eden çocuklara harçlık verdi.

Davutoğlu, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, bir bayrama daha kavuşmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Gönüllerin bayramı hakkıyla yaşayamayanlarda olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Gönüllerimiz, Suriye'de büyük zulüm altında inleyen, Mısır'da istikrarsızlık dolayısıyla gelecek kaygısı taşıyan kardeşlerimizde. Somali'de, Myanmar'da çok dar imkanlarla bayramı idrak etmek zorunda kalan kardeşlerimizde.

Dünyanın her köşesindeki mazlum insanlarda. Aziz milletimiz bu kardeşlerimize el uzatacak imkanı ve kudreti her zaman kendi bünyesinde barındırır. İnşallah memleketimiz bu bayramda olduğu diğer bayramlarda huzur ve mutluluk içinde kardeşlik hukukunu paylaşır. Tüm islam aleminin bayramını tebrik ediyorum."

Davutoğlu, bir gazetecinin, "Suriye'de, Bölgesel Kürt Yönetimi tankları hazır bekliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu şöyle cevapladı:

"Bugün bayram günü. Dolayısıyla kalbimiz, yüreğimiz Suriye'de acı çeken kardeşlerimizle. Orada da kardeşlerimiz arasında hiçbir zaman Arap, Türkmen, Kürt, Sünni, Nusayri ayrımı gözetmedik. Bütün kardeşlerimize sahip çıktık.

Bundan sonra da sahip çıkacağız ama tabi ki kendi sınır boylarımızda da vatandaşlarımızın huzur ve bekası için ne tür tedbir alınması gerekiyorsa o tedbirleri alırız, almaktayız. Gönül ister ki sınırın öte tarafında da kardeşlerimiz arasında etnik ve mezhebi farklar sebebiyle bir huzursuzluk, çatışma vuku bulmasın. Bütün ülkelerde olduğu gibi Suriye'de de en kısa zamanda hangi kökenden, hangi mezhebi geçmişten gelirse gelsin bütün kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşayacağı günlere ulaşırız. Bu vesileyle ülkemizde misafir bulunan Suriyeli kardeşlerimizin bayramını tebrik ediyorum."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler