YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gökçek'ten Kılıçdaroğlu'na: Sayacı 168 euroya aldığıma dair faturayı göster
Gökçek'ten Kılıçdaroğlu'na: Sayacı 168 euroya aldığıma dair faturayı göster
Gökçek'ten Kılıçdaroğlu'na: Sayacı 168 euroya aldığıma dair faturayı göster
17 Aralık 2008 / 19:53 Güncelleme: 18 Aralık 2008 / 00:00

CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,  Uğur Dündar'ın yönettiği açık oturumda karşı karşıya geldi.


Merakla beklenen büyük düello bitti


Melih Gökçek: Bence bu tartışmada sadece ileri sürülen iddialar üzerinde durulmalıdır. Ben hakkımda ileri sürdüğü iddiaların belgelerini getirdim bunun dışında başka yeni iddiaları varsa onları da bir başka tartışmada gündeme getirebiliriz. Burada hakkaniyetin bozulacağını düşünmüyorum.


Kılıçdaroğlu: Ben daha önceki konuşmalarımda doğalgaz sayaçları konusunda iddiaları gündeme getireceğimi açıklamıştım.


Kılıçdaroğlu'nun bilbordlarla ilgili bir sorusuna ise Melih Gökçek, "ben başka konuyu burda tartıştmam. Bana buraya tek bir konu gündeme geleceği belirtilmişti. Eğer böyle olacaksa ben konuşmam, Eğer böyle olacaksa ben tartışmam."


Kılıçdaroğlu, Ankara'da Doğalgaz sayaçlarının 168 avro ile satın alındığını aynı sayaçların İstanbul’a 23 avroya alındığını iddia etmişti.


Kılıçdaroğlu, "224.5 dolar olan bir sayac fiyatını dünyada alan var mı bana söylesinler. Bu dünyada alay konusu oldu.  Bu sayaçlar 300 dolara halka satıldı.  Dünyanın hangi ülkesinde ön ödemeli doğalgaz sayacını satar bunun cevabını vermesini istiyorum... Ön ödemeli doğalgaz sayacına niye geçiliyor.  Ben tahsilat sorunu yaşanıyor diye düşündüm.  Ben baktım mekanik sayaç kullanan üyeler arasında yüzde 99.9  kamuya ait yerler tamamen mekanik sayaç kullanıyor. İzmir’de de ödeme konusunda da sorun yok. Ben ön ödemeli sayaç konusuna neden gerek duyulduğunu açıklarlarsa sevinirim."


Gökçek: "168 euroya benim sayaç aldığımı söylüyor. Bana 168 euroya sayaç satın aldığım faturayı bana göstersin şerefli bir kişi ise bana faturayı göstersin.  Bana bunun faturasını gösterir misiniz...Beyefendinin en büyük vasfı sıkıştığı konudan kaçmasıdır. Başka yönlere kendini atıyor...Bana önce bunun bir faturasını gösterirmisiniz."


Kılıçdaroğlu: "ben Ankaralıların nasıl soyulduğunu halka anlatmam gerekiyor. Bu saati dünyada başka fiyata alan var mı?"


Uğur Dündar, "siz doğalgaz konusunda cevabını veremeyeceğiniz sorular olmayacağını söylemiştiniz. Şimdi siz programı yöneten kişi oldunuz. Bana konuşma fırsatı vermiyorsunuz " sözü üzerine Melih Gökçek, "bana önce 168 euro belgesini gösterebilir mi?"


Bu sorunun üzerine Kılıçdaroğlu, 168 euro değil 168 dolar demesi üzerine


Gökçek, "demin euro idi şimdi dolar oldu yalan bir "dedi.


Kılıçdaroğlu, "dünyanın en pahalı doğalgaz sayacını satıyor, tek satıcı var ve bu satıcı aynı zamanda bakım işini de üstleniyor. Ben neden böyle bir sayaca ihtiyaç duyuldu bunun anlatılması lazım"


Gökçek, "beyefendiye gelirken taktik verdiler, söylediği 9 konunun 9'unda da yalan söylüyor. Siz kendinizle bizi karşıtırıyorsunuz, CHPli belediyelerle bizi karıştırıyorsunuz. Eğer bu konuları karıştırırsanız CHP'lilerin kendi aralarında işleri nasıl paylaştıklarını ortaya dökerim."


Eğer bu konuları böyle tartışacaksak başka bir yerde tartışabiliriz.


Kılıçdaroğlu, "835 bin sayaç,  2 Nisan 2008'den sonra sayaç aldı mı ne kadar aldı.  bu sayaçlar mekanik olsaydı Ankara halkı 138 milyon dolar daha az para ödeyecekti.  belediye bu sayacı 300 dolara sattı. Vurgun daha büyük boyutlarda. EPDK 150 dolardan fazlasına sayaç satamazsınız dedi, Gökçek 300 dolara sattı bu nasıl bir mantıktır... İstanbul 190, İzmir 180 ve sadece Ankara 300 dolar neden Ankara böyle, aynı firmadan alıyor, aynı firma denetliyor, aynı firma bakım onarım yapıyor, aynı firma 10 yıl sonra bu saatleri değiştiriyor, aynı firma şimdi de özelleştirmeye talip."


Gökçek: "Kılıçdaroğlu, önce euro dedi sonra işi dolara çevirdi, 168 euroya aldı demişti, sonra 168 dolar dedi, daha sonra istanbul bu sayacı 23 dolara aldığını söylemişti."


Gökçek masanın üzerine doğalgaz sayçaları koydu ve "sayın Kılıçdaroğlu görsün bunlar sayaçtır.  23 dolar bu sayaç 168 dolar dediği sayç da bu bize 168 dolar dediği sayacı biz 63 euro'ya aldık. Aldığımız faturalar da burda insanların gözlerinin içine baka baka yalan söylemiştir... Mekanik sayaçlarla mekanik sayaçları elektronik sayaçlarla elektronik sayaçları kıyaslamak gerekir. Ben aldığım mekanik sayaçları da elektronik sayaçları da başka belediyelerden ucuza aldım... Ben mekanik sayaçları  18 euroya aldım. CHP'nin başkan adayı Karayalçın mekanik sayaçları kaça almıştır soruyorum... Benim 18 euroya aldığımı o 59 euroya almıştır, siz CHP olarak kendinizle bizi karıştırıyorsunuz. Sayın Karayalçın'ın hazırladığı programı burda okuyabilirim ön ödemeli saatlerle ilgili programları burada."


Uğur Dündar: "burada konu olan kişi siz siniz. Sorular size yöneltiliyor siz Karayalçın'la kıyaslıyorsunuz,. sadece size sorulana cevap veriniz"


Gökçek: "Sayın karayalçın CHP'nin adayı değil mi onun aldıkları da sayaç, verdiği rakamlar da ortada."


Kılıçdaroğlu: "sizin ortaya koyduğunuz rakamlarla birşey alınmış değil, siz alınmamış şeyleri alınmış diye söylüyorsunuz."


SAYAÇLAR ARASINDAKİ FARK


Gökçek, "Bunlar fizibilitesi yapılan ve planı hazırlanan belgeler..."


Uğur Dündar'ın müdahalesi üzerine Gökçek, "Siz niye Kılıçdaroğlu'nun avukatlığını yapıyorsunuz" dedi. Dündar, bunun üzerine "ben adaleti sağlamaya çalışıyorum. burada olmayan kişinin hakkını koruyorum" cevabını verdi.


Gökçek, "Beyefindi SSK'ları sıfır zararla aldı, SSK'yı iflas ettirdi, beyefendi benden 3 defa doğalgazla ilgili sorular sormuş biz de cevabını vermişiz, aldığımızı tek tek açıklamışız. Bizim verdiğimiz cevaplara bakmadığı gibi insanların gözünün içine baka baka iftira atabiliyor. 'Bunlar hiç teftiş geçirmedi hiç kimse bunları incelemedi' diyor, oysa ben 3 Cumhurbaşkanı, 11 hükümet  6 başbakan ile çalıştım, Bu çalışmaların karşılığında geçirmiş olduğum soruşturmaların sayısı 11 kez soruşturma geçirdim. Bu soruşturmalar neticesinde, EGO çalışanları iki kez mahkemeye gitmişler ikisinde de beraat etmişler, mahkemeye gidiş nedeni de, Elektrik Mühendisleri Odası bilirkişi tayin edilmiş, bu tayin edilen kişiler de beyefendinin taraftarı olan kişiler, daha sonra üniversitelerden gelen bilirkişiler bizi tamamen haklı bulmuşlardır. Sayıştayın denetiminden geçmediğimiz hiçbir birimimiz yok. Hepsinden de temiz çıktık. Beyefendi Cumhurbaşkanı'nın kardeşinden elektrik direği aldığımızın belgesini gösterirmi, ben şu an o belgeyi bekliyorum... Sözleşme burada elektrik direklerini kapsayan sözleşmede Cumhurbaşkanı ile ilgili hiçbir bağlantısı yoktur bu tamamen iftiradır."


Program, Uğur Dündar'ın taraflara ve tartışmada adı geçen kişilere measjları ile sona erdi.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler