YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi'nin imamı HDP'den aday iddiası
Gezi'nin imamı HDP'den aday iddiası
11 Şubat 2015 11:19
Gezi Parkı'ndaki çıkışlarıyla olayların en önünde yer alan, burada Cuma namazı kıldırdığı için adı "Gezi imamı"na çıkan İhsan Eliaçık'a HDP'den teklif gittiği, Eliaçık'ın da teklife sıcak baktığı iddia edildi.

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimleri öncesinde adaylık kulisleri de hızlandı.

Erbil merkezli Rudaw, partilerin tanınmış birçok isme adaylık teklifi götürdüğünü fakat en köklü değişimin HDP'de yaşandığına dair bir haber yayınladı.

İlk kez başörtülü aday

Haberde, HDP içinde İslami kimliğiyle bilinen Ayhan Bilgen’in yanısıra 28 Şubat sürecinde yaptığı açıklamalarla dikkat çeken İslami yazar Hüda Kaya’nın HDP listelerinde yer almasına kesin gözüyle bakıldığı ifade ediliyor. Böylece HDP ilk defa Kürt siyaseti başörtülü bir kişiyi milletvekili adayı göstermiş olacak.

Gezi İmamı İhsan Eliaçık da aday

Rudaw, ayrıca Gezi Parkı'ndaki çıkışlarıyla olayların en önünde yer alan Antikapitalist Müslümanlar grubunun lideri İhsan Eliaçık’a da HDP tarafından adaylık teklifi götürüldüğünü yazdı.  İhsan Eliaçık'ın adı Gezi'de Cuma namazı kıldırdığı için "Gezi imamı"na çıkmıştı.

Aday olacak sanatçılar

HDP listesinde sanatçıların da yer alacağı belirtiliyor. Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, Suavi’nin ismi ön plana çıktı.

Gezi'de ölenlerin aileleri

Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin de HDP’den aday gösterileceği belirtiliyor. Berkin Elvan’ın ailesine teklif götürüldüğü ancak ailenin bunu kabul etmediği, Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük’ün ise teklifi kabul ettiği öğrenildi.

Gazeteci Günay Aslan, HDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun, KCK davasından cezaevinde yatan eski Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, avukat Ayşe Batumlu, 1999'daki çekilme sürecinde Öcalan'ın talimatıyla Türkiye'ye gelerek teslim olan 'Barış Grubu' üyesi Seydi Fırat, eski DSP Milletvekili Prof. Dr. Cengiz Güleç’in aday listesinde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Dink teklifi kabul etmedi

HDP, Ermeni bir kişiyi de aday gösterme kararı aldı. Bunun için Hrant Dink karısı Rakel Dink’e teklif götürüldüğü ancak Dink’in bunu kabul etmediği belirtildi. Partinin aşka bir Ermeni aday arayışı sürüyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler