YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Gezi'nin ilacı yeni Anayasa
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış gündemi değerlendirdi. “Yeni anayasayı yapsaydık Gezi olayları olmazdı” dedi...
'Gezi'nin ilacı yeni Anayasa
18 Temmuz 2013 / 15:07 Güncelleme: 18 Temmuz 2013 / 15:20

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’de herkesin yeni bir anayasa beklediğini söyledi.

Egemen Bağış, “Eğer yeni anayasayı yapsaydık belki de Gezi olayları olmazdı” dedi.

Bağış, “Taksim’e çıkanın da Kazlıçeşme’ye gelenin de herkesi kucaklayacak bir anayasaya ihtiyacı var” diye konuştu.

Gezi 24 saatlik iş değil

Gezi olaylarının göründüğü gibi olmadığını da kaydeden Bağış, şöyle konuştu: “Türkiye’de, siyasi partiler dâhil 76 ilde 24 saatte bu kadar organize gösteri düzenleyecek yapı yok. Çadırıyla, reviriyle, sargı beziyle böyle bir şey yapılamaz. Bu, 24 saatlik bir iş değil.”

“Türkiye’de başarılamayan Mısır’da başarıldı” diyen Bağış, halkın her şeyin farkında olduğunu söyledi. Bağış, Mısır’da darbe sonrası devameden gerilime işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “En büyük korkum Tahrir ile Adeviyye’dekilerin çatışması. Böyle bir durum en çok Mısır’ı, sonra bizi üzer. Dünya orada olup bitene umursamaz görünüyor. Sabah namazında insanları taradılar, kimsenin sesi çıkmadı.”

Çözüm sürecinin bir ayağı da AB

Çözüm sürecinin aynı zamanda AB sürecinin de bir parçası olduğunu vurgulayan Bağış, “Çözümün bir diğer ayağı da yeni anayasa sürecidir. Uçakta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile karşılaştım. Ona, ‘Bu 48 madde yetmez. Komisyonu zorlayalım, bu sayı artsın’ dedim. ‘Uzlaştığımız maddeler üzerinden yeni bir anayasayı kabul edelim. Uzlaşamadığımız konuları da yeni anayasa üzerinden tartışalım’ dedim. Kemal Bey de konuyu takip ettiğini söyledi” şeklinde konuştu.

Mahmutpaşa Yokuşu’nda iftar

Egemen Bağış geçtiğimiz gün Mahmutpaşa Esnaf ve İşadamları Derneği’nin verdiği iftara katıldı. Bağış, Mahmutpaşa Yokuşu’ndaki bin kişiyle birlikte orucunu açtı. İftar sonrası Bağış’la fotoğraf çektirme kuyruğu oluştu.

 

Bugün Gazetesi

YİNE MESNETSİZ BİR KONUŞMA !
 // BATUHAN
Sn.Bakan gezideki vandalların hangisi sizden olmayan bir meşru hak yani yapmadığınız bir anayasa maddesini istedi bir tanesini söyler misiniz. Şimdi bir anayasa yapmak istiyorsunuz geziciler le tehdit ederek veya onları anayasal hak istiyormuş gibi meşru göstererek bunu yapamazsınız hatta bu alanda bir gedik açmış gezileri tekrar yakmaya, yıkmaya işgale teşvik etmiş olursunuz. Vallahi iyi ki Başbakanımız var yoksa yandık ha yandık !...
18 Temmuz 2013 Perşembe 15:30
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler