YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gezi Parkı’nda alınan karara saygı duymalıyız"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı'nda eyleme devam yönünde alınan karara herkesin saygı duymasını istedi.
"Gezi Parkı’nda alınan karara saygı duymalıyız"
15 Haziran 2013 / 13:28 Güncelleme: 15 Haziran 2013 / 13:29

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eylemcilere yönelik 'Evinize dönün' çağrısını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Çağrı yapabilirler, onu da demokratik bir talep olarak görmemiz gerekiyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı gençlere, 'evinize dönün' diyor. Gençlerin de bazı talepleri var. Hangi gerekçe ile eyleme devam edeceklerini bilmiyoruz. Onlara da saygı göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcıları Swiss Otel'de yabancı gazetecilerle bir araya geldi.

Türk gazetecilerin alınmadığı toplantıda yabancı basın mensuplarına polis müdahalesini anlatan kısa film izletildi. Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı'ndaki eylemleri değerlendirdi.

Parktaki göstericilerin eyleme devam yönünde aldığı kararı yorumlayan Kılıçdaroğlu, "Gezi Parkı'ndakiler nasıl bir karar alırsa ona hepimizin saygı duyması gerekir. Biz de saygı duyacağız. Gençler oturup eyleme onlar karar verdiler. Tartışıyorlar bildiğim kadarıyla. Tartışmaların sonucunda nasıl karar aldılarsa bir demokraside olması gereken kurala uyarak, onların kararlarına saygı göstereceğiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün sosyal medyadan eylemcilere yönelik, 'evinize dönün' çağrısını ise Kılıçdaroğlu şöyle değerlendirdi: "Çağrı yapabilirler, onu da demokratik bir talep olarak görmemiz gerekiyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı gençlere, 'evinize dönün' diyor. Gençlerin de bazı talepleri var. Hangi gerekçe ile eyleme devam edeceklerini bilmiyoruz. Onlara da saygı göstereceğiz."

Gezi Parkı'ndaki eylemleri demokratik bir hak olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, "Anayasada silahsız ve saldırısız toplu gösteri yapma hakkı var. Demokrasilerde bu bir haktır. İnsanlar düşüncelerini özgürce dile getirirler. Onlar da orada bir araya gelip düşüncelerini söylüyorlar, geniş bir kamuoyu desteği aldılar.

Sadece Türkiye'de değil, dünyadan da büyük bir destek aldılar. Çünkü onlar daha fazla özgürlük daha fazla demokrasi istiyorlar. Bu ülkede kim daha fazla özgürlük ya da demokrasi istemiyor? Eğer bu talep haklıysa meşru ise herkesin destek vermesi lazım. Hepimizin destek vermesi lazım.

Gezi olayı aslında baskılanan bir toplumun patlamasıdır. Bardağı taşıran son damladır. Sadece bir parka sahip çıkmanın ötesinde bir olaydır bu. Eğer dünyada yankı buluyorsa, bu olayı dünya sahip çıkıyorsa, çağdaş dünya sahipleniyorsa, bunun bir anlamının olması gerekir. Orantısız güç ile bu insanları sizin susturmamanız gerekir. Bütün baskılara rağmen bu insanlar özgürlük ve demokrasi istiyorlar. Bundan hepimizin onur duyması gerekir." şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, toplantıda neler konuşulduğu ve Türk basınına toplantının neden kapalı yapıldığı sorusuna ise cevap vermedi.

 

CİHAN

yeter kemal
 // kudret ceylan
kemal sana soruyorum.senin demokratik anlayışın yakıp yıkmakmı..halkı kışkırtan yüzde yüz sensin.sana soruyorum.yüzde 50 oy almış olsan alamazsında yani misal.alsan bizde böyle ayaklansak ne yapardınız.zamanında üzerimize köpek saldınız.şimdi herhalde dozerle ezerdiniz.akıllı ol kemal vatan hainliği yapma....
15 Haziran 2013 Cumartesi 16:26
KILINÇDAR OGLUNA NASAATIMOLSUN
 // kudret ceylan
kılınçdar oglu kemal .kendine dikkat et ve akıllı ol.olmazsan sonucuna katlanırsın.akıllı ol vatan hainliği yapma..zaman eski zaman değil.kendini kurtaramazsın.akıllı ol kemaaaaaaaaaaal....
15 Haziran 2013 Cumartesi 16:19
KİMDEN TARAF OLDUĞUN BELLİ OLDU !
 // BATUHAN
Döneklik, her tarafa selam olsun demek, yabancı gazetecilerin Türkiye temsilciliğini yapmak bir meziyet açıkçası böyle biri olmak gandi ye çok yakışıyor.Silahsız ve saldırmazlık yasal hak diyor burada da ne dediğini bilmiyor, temsil ettiği taraf saldırıyor, yakıyor, söküyor, yağmalıyor ve insanı tutup köprüden aşağı atıyor.Dahası Türkiye'nin yemini yiyor yabancı basının kümesine yumurtluyor. Gerçi buda bir meziyet !...
15 Haziran 2013 Cumartesi 14:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler