YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi parkı sıradan bir olay değil
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan ve daha sonra birçok şehre yayılan olayların ‘sıradan bir olay olmadığını’ söyledi.
Gezi parkı sıradan bir olay değil
07 Haziran 2013 / 07:11 Güncelleme: 07 Haziran 2013 / 10:45

 İzmir’deki programı kapsamında Hilton Otel’de İzmir iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, gündemdeki konulara ilişkin görüşlerini açıkladı.

Gezi Parkı olaylarının bir avuç genç tarafından başlatıldığını ve onların kibriti çaktıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Onlar belki kibriti çaktılar ama bütün Türkiye onlara sahip çıktı. Neden? Özgürlük ve demokrasi at başı gider. Şiddet bunun 180 derece tersinde olan bir olaydır. Özgürlüğün ve demokrasinin olduğu bir yerde zaten şiddete yer vermemek gerekir.

Kendimize önce şu soruyu sormalıyız; Özgürlük ve demokrasi batı standartlarında bizde var mı yok mu? Eğer özgürlük ve demokrasi yoksa onun mücadelesini vereceksiniz. Daha özgür, daha demokratik bir toplum olmak istiyoruz. Biz, üçüncü sınıf demokrasiye layık bir ülke değiliz. Birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Birinci sınıf özgürlük istiyoruz. Şunun veya bunun bize biçtiği üçüncü sınıf demokrasi anlayışını şiddetle reddetmeliyiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, birinci sınıf demokrasinin, siyasetçinin topluma karşı sorumluluk duyduğu demokrasi olduğunu belirterek, “Toplumla inatlaşmayan siyasetçi birinci sınıf demokraside yerini alır. Toplumla inatlaşan, toplumun dediğini değil de kendi dediğini düşünen, yaptıran demokrasilerde yer almaz” dedi.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler